کرونا در آب لوله کشی منازل از شایعه تا واقعیت

آبفا استان تهران کیفیت و سلامت آب شرب خانگی را تضمین کرد

محمدرضا محبوب‌فر: ویروس کرونا در جهان شایع شده تاکنون ۳۳بار جهش و تکامل پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد ، محمدرضا محبوب‌فر؛ عضو انجمن علمی بهداشت محیط ایران گفت: «با انتشار خبر آلودگی شبکه آب فرانسه به ویروس کرونا، گمانه‌زنی‌ها درباره آلودگی آب و کانون‌های انتشار بیماری در جهان افزایش یافته و موج نگرانی‌ها درخصوص‌اینکه آیا واقعاً آب به کرونا آلوده می‌شود، به‌همراه داشته است». این کارشناس محیط زیست بیان کرد: «اما واقعیت این‌است‌که طی مدتی که ویروس کرونا در جهان شایع شده تاکنون ۳۳بار جهش و تکامل پیدا کرده است. براساس نتایج یک تحقیق در کشور هلند؛ ویروس کرونا در شبکه فاضلاب شهری این کشور یافت شده است».

 

محبوب فر در ادامه بااشاره‌به‌اینکه اخیراً تعدادی از پژوهشگران فاضلاب، یک شبکه خاص را موردبررسی و آزمایش قرار دادند، گفت: «اخیراً نیز علائم کرونا در کانون‌های بیماری متفاوت شده؛ به‌این‌صورت‌که در ابتدا علائم بیشتر مانند ویروس آنفلوآنزا همراه با سرفه‌های خشک و مداوم بود؛ اما کم‌کم علائم به ازبین‌رفتن احساس بویایی و چشایی و در برخی بیماران نیز علائم به‌صورت اسهال، استفراغ، دل‌درد، ناراحتی‌های کبدی، خون‌ریزی‌های داخلی و تیرگی پوست ظهور پیدا کرد». او افزود: «علائم جدید کرونا به‌این‌دلیل است که ویروس ازطریق آب آشامیدنی آلوده و همچنین مواد غذایی و سبزی‌ها و میوه وارد بدن شده و مطابق با آخرین تحقیقات پزشکی ازطریق دستگاه گوارش به ارگان‌های داخلی بدن؛ ازجمله کلیه و کبد می‌تواند آسیب وارد می‌کند». او درخصوص آلودگی شبکه آب فرانسه افزود: «با آلودگی شبکه آب فرانسه به ویروس کرونا و همچنین ردگیری ویروس در شبکه فاضلاب شهری هلند، آلودگی آب‌ها به این ویروس را باید تصدیق و تأکید کرد که موضوع آلودگی آب به ویروس کرونا باید جدی گرفته شود».

 

دکتر محبوب فر باتأکیدبراینکه آلودگی آب شرب به ویروس کرونا هنوز در ایران مشاهده و تائید نشده است، ادامه داد: «در شهرهای شمالی و بسیاری از مناطق ساحلی ایران که دسترسی به آب‌های سطحی فراوان است و سطح آب‌های زیرزمینی بالاست، ویروس کرونا با دفع ازطریق روده می‌تواند وارد فاضلاب شود و فاضلاب هم قطعاً می‌تواند آب‌های زیرزمینی را آلوده کند؛ بنابراین، نیاز است تا به این‌موضوع نگاه جدی‌تری شود». او افزود: «باتوجه‌به‌اینکه منابع دردسترس آب شرب بسیاری از شهرها در ایران و حتی در دنیا ازطریق منابع آب سطحی و زیرزمینی‌ست، امکان وجود ویروس کرونا در این آب‌ها جدی‌تر می‌شود و چون این ویروس در فاضلاب وجود دارد، پس امکان ورود و انتقال آن به آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی نیز وجود دارد». او بااشاره‌به‌اینکه پیش‌تر سابقه ورود پساب غسالخانه‌ها به آب‌های زیرزمینی و راه‌یافتن فاضلاب‌های سطحی به شبکه جمع‌آوری فاضلاب نگرانی‌هایی ایجاد کرده بود، گفت: «دراین‌خصوص مدیران دولتی کشور باید احتیاطات لازم و پیشگیرانه را به‌ویژه درخصوص دفن اجساد بیماران کرونایی و همچنین جمع‌آوری و تصفیه و دفع اصولی فاضلاب نسبت به گذشته به‌عمل آورند». او درپایان تأکید کرد: «بنابراین، امکان آلوده‌شدن آب‌های شرب و غیرشرب به ویروس کرونا در کشور ایران نیز مانند سایر کشورهای دنیا وجود دارد؛ اما به‌این‌معنی نیست که آب شرب کانون‌های انتشار بیماری آلوده است؛ بلکه باید ازطریق انجام آزمایش‌های میکروبیولوژی آب و فاضلاب و همچنین انجام آزمایش‌های کلرسنجی در شبکه آب شرب شهری، از آلوده‌شدن آب جلوگیری کرد. مردم نیز رعایت نکات بهداشتی را فراموش نکنند».

 


باوجودی‌که برخی از کارشناسان محیط زیست احتمال آلوده‌شدن آب شرب تهران به ویروس کرونا را به شهروندان می‌دهند؛ مدیرعامل آب‌وفاضلاب تهران درباره آلودگی آب به ویروس کرونا، گفت: «انتشار خبر آلوده‌بودن آب شرب شهر تهران به ویروس کرونا بی‌اساس بوده و چنین چیزی امکان‌پذیر نیست». محمدرضا بختیاری افزود: «شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران به‌طورمدام شبکه آبی پایتخت را با درصد بالایی از کلر تست می‌کند تا ویروسی وارد آب؛ چه در کل کشور و چه در تهران نشود». او بااشاره‌به سالم‌نگه‌داشتن کیفیت آب تا نقطه مصرف برای مشترکان، درخصوص نظارت‌های انجام‌شده بر فرایند تصفیه گفت: «شرکت آب‌وفاضلاب تهران به‌عنوان دستگاه نظارتی، میزان کلر باقی‌مانده استاندارد شبکه را باتوجه‌به زمان، مکان و شرایط اعلام و تا میزان صددرصدی اطمینان سلامت و کیفیت آب را تضمین می‌کند». او افزود: «آب‌وفاضلاب تهران به‌صورت روزانه پایش شده و تاکنون هیچ‌گونه گزارشی مبنی‌بر آلودگی آب شرب تهران، به وزارت بهداشت گزارش نشده است».

 


به‌گفته شرکت آب‌وفاضلاب تهران؛ در فرایند تصفیه، با افزودن کلر به آب‌های زیرزمینی و همچنین آب شرب، تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها از بین می‌رود و احتمال آلودگی آب به ویروس صفر است؛ پس نیاز است که مسئولان درخصوص سلامت آب شرب دقت و نظارت کافی را داشته باشند و پیشگیری‌های لازم را دراین‌خصوص انجام دهند. همچنین شهروندان باید از صحت اخبار منتشرشده در فضای مجازی اطمینان حاصل کنند و به شایعات فضای مجازی اعتماد نکنند.

انتهای پیام / احمدیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *