وزیر کار:

آغاز پرداخت وام اشتغال روستائیان از فردا در ۵ استان

وزیر کار گفت: پرداخت وام اشتغال روستائیان از فردا در پنج استان آغاز می شود در این میان ۵۰ هزار نفر برای دریافت این وام ثبت نام کرده بودند که در مرحله اول هشت هزار و ۱۵۰ نفر به بخشهای مربوطه معرفی شده اند.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملاردبه نقل از سایت خبری بولتن نیوز/ :علی ربیعی در خصوص زمان واریز وام اشتغال به روستائیان بیان کرد: پرداخت وام اشتغال روستائیان از فردا در پنج استان آغاز می شود.

وی در ادامه افزود: در مرحله اول دو هزار میلیارد تومان به هشت هزار متقاضی وام اشتغال پرداخت می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ۵۰ هزار نفر برای دریافت این وام ثبت نام کرده بودند که در مرحله اول هشت هزار و ۱۵۰ نفر به بخشهای مربوطه معرفی شده اند.

به گفته ربیعی، امسال از مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در این طرح دو هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد البته این طرح طبق قواعدی پرداخت می شود که منجر به اشتغال شود.

وی با اشاره به ارائه آموزش فنی و حرفه ای به متقاضیان اظهار کرد:گروه مشاوران از زمان ثبت نام تا بازاریابی همراه متقاضیان خواهند بود.

وزیر کار همچنین درباره باز شدن جعبه سیاه کشتتی نفتکش سانچی اظهارکرد: جعبه سیاه این کشتی امروز با حضور نمایندگان سازمان بنادر و دریانوردی، کشتیرانی ، طرف سوئدی سازنده کشتی و طرف پانامایی باز شد.

ربیعی یادآور شد: قرار بود جعبه سیاه دو کشتی( سانچی و کریستال) همزمان باز شود که ما گفتیم ابتدا جعبه سیاه سانچی باز شود.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود عملیات جستجو در این کشتی با کندی صورت می گیرد گفت: با توجه به وجود سم در کشتی نمی توانند داخل بروند رباتها هم فقط عکس می گیرند که آن هم نمی توانند داخل کابین ها بروند.

وزیر کار همچنین در پاسخ به سوالی درباره شناسایی مقصر در این سانحه تصریح کرد: شکایت در دریا قواعد خاصی دارد شرکتهای بیمه و حقوقی میزان خسارت را تعییین می کنند. در دریا این طور نیست که یک طرف صد درصد مقصر باشد بلکه هر دو طرف را با درصدهای متفاوت مقصر می گیرند.

ربیعی همچنین درباره عنوان شهید خدمت به ملوانان جان باخته در سانحه کشتی سانچی بیان کرد: آقای شهیدی مسئله این را پذیرفته اند البته عنوان شهید خدمت هست و مزایا را خود شرکت پرداخت می کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ادغام صندوق فولاد با صندوق بازنشستگان کشوری گفت: این طرحی است که در مجلس مطرح است. ادغام مشکلی را در این زمینه حل نمی کند.

وزیر کار تاکید کرد: به صندوق فولاد باید دارایی هایی می دادند که بتواند در محل درامد آن خود را اداره کند متاسفانه دارایی هایی را به صندوق دادند که عمدتا به این دارایی ها باید منابع مالی تزریق شود و این مسئله باید اصلاح شود

وی در این باره ادامه داد: البته امسال دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل مطالبات صندوق پیش بینی شده است که احتمالا در مجلس هم به این رقم اضافه می شود.

ربیعی با بیان اینکه ما نگرانی زیادی برای سال آینده در فولاد نداریم گفت:سال آینده سال بی مساله ای خواهیم داشت و تلاش می کنیم سه ماه حقوق با یک ماه پاداش را پرداخت کنیم و تا این لحظه هم هیچ عقب افتادگی نداریم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر درباره اضافه شدن شش ماه به سن بازنشستگی توضیح داد:ایده های مختلفی در این زمینه وجود دارد این صندوق وقتی نوشته می شده امید به زندگی کم بوده است در تمام دنیا هم اصلاحات انجام شده است. هر چند اصلاحات هم سخت است.

وزیر کار تصریح کرد: ما بنا نداریم یکباره در ایران این طرح انجام شود و محاسبات مردم به هم بخورد و عدم آرامش ایجاد شود با این حال ایده های مختلفی وجود دارد.

ربیعی همچنین از افزایش منابع سبد حمایت غذایی به ۲۲۰ میلیارد تومان خبر داد و در خصوص پاداش وعیدی بازنشستگان هم اظهار کرد: در این زمینه تامین منابع به طور کامل صوررت گرفته است و به موقع هم انجام می شود.

وی در ادامه بیان کرد: الان هم شورای عالی کار تصمیماتی برای دستمزد ۹۶ می گیرد و چانه زنی ها دارد به سرانجام می رسد. سعی می کنیم امسال به شب عید نکشد.

وزیر کار با بیان اینکه استراتژی ما این است که (حقوق) به طور مستمر حتما از تورم پیشی بگیرد خاطر نشان کرد: با توجه هزار میلیارد تومانی که در نظر گرفته شده امسال هم تا دو میلیون تومان را درصد به درصد اضافه خواهیم کرد تا به نوعی حقوق های پایین و بازنشستگان جدید بالاتر بیاید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *