اجرای طرح ملی تحلیل شبکه اجتماعی منابع طبیعی در ۳ استان‏ کشور

اقتدارملارد-عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از اجرای طرح ملی «تحلیل شبکه اجتماعی، مدل‏سازی، سیاست‏گذاری و اجرای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی» در سه استان‏ البرز، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان خبر داد.

 

خبرگزاری فارس: اجرای طرح ملی تحلیل شبکه اجتماعی منابع طبیعی در 3 استان‏ کشور

به گزارش خبر گزاری اقتدارملارد به نقل از فارس از استان سمنان به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی سمنان، مهدی قربانی امروز در سمنان اظهار داشت: یکی از مهم‏ترین چالش‏های پیش‏روی مدیریت موفق منابع طبیعی و محیط زیست کشور، فقدان انسجام و هماهنگی مطلوب در روابط برون‏سازمانی در بین ذی‏نفعان دولتی و غیردولتی منابع طبیعی و محیط زیست است.

وی گفت: وجود هماهنگی بین دستگاه‏های اجرایی مختلف که به نحوی در مدیریت منابع طیعی ذی‏نفع هستند، تنها راه حل خروج از بحران‏های زیست محیطی و لازمه مدیریت موفق و یکپارچه عرصه‏های منابع طبیعی کشور محسوب می‏شود.

قربانی اضافه کرد: از طرفی دیگر، سیاست‏های تقابلی و تضادی بین ذی‏نفعان دولتی و غیردولتی در عرصه‏های طبیعی را می‏توان یکی دیگر از چالش‏های پیش‏روی مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی عنوان کرد.

این استاد دانشگاه در امور منابع طبیعی و محیط زیست در این خصوص تصریح کرد: دست‏یابی به مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی و محیط زیست کشور نیازمند تقویت انسجام اجتماعی، سرمایه‏های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بین بهره‏برداران منابع طبیعی (جوامع محلی) است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ابراز کرد: برای اولین بار در ایران برای مدل‏سازی و سیاست‏گذاری و همچنین اجرای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی طرح ملی «تحلیل شبکه اجتماعی، مدل‏سازی، سیاست‏گذاری و اجرای مدیریت مشارکتی منابع طبیعی» در سه استان‏ البرز، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان به اجرا درمی‏آید؛ تفاهم‏نامه این طرح ملی بین دانشگاه تهران و سازمان جنگل‏ها، مراتع و آبخیزداری کشور منعقد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مجری طرح مذکور اظهار کرد: طرح ملی تحلیل شبکه اجتماعی و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی در دو فاز مطالعاتی و اجرایی در سه استان کشور پیگیری می‏شود.

مجری طرح، نگاه فرابخشی در مدیریت منابع طبیعی را یکی از الزامات دستیابی به مدیریت موفق مشارکتی منابع طبیعی عنوان کرد و با توجه به اهمیت اکوسیستم‏های طبیعی در ایران و نقش آنها در مدیریت پایدار سرزمین، هماهنگی و تقویت انسجام سازمانی در بین ذی‏نفعان دولتی، غیردولتی و محلی را یکی از اولویت‏های اساسی دستگاه اجرایی منابع طبیعی کشور برشمرد که باید در سطوح تصمیم‏گیری کلان کشور به این مهم توجه ویژه کرد و عزم ملی لازمه دستیابی به این امر تلقی می‏شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *