هر زلزله برابر با یک جلسه در استانداری

ضرورت تعیین ضوابط ساخت و ساز در محدوده گسل‌ها

معاون استاندار تهران :اولویت اصلی مصون سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله است بر لزوم تعیین ضوابط ساخت و ساز در محدوده گسل‌ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد ، محمد تقی زاده در جلسه کارگروه امور زیربنایی با اشاره به بررسی ۲۵ پرونده در این جلسه اظهار داشت: چند مورد از این پرونده ها در مورد تولید قارچ بوده، منتها از آنجا که سیاست استان تهران تولید قارچ به صورت پهنه ای در شهرستان ملارد به عنوان قطب تولید قارچ می باشد به منظور جلوگیری از لطمه به بخش کشاورزی، تولید پراکنده آن در شهرهای مختلف مدنظر نمی باشد.

وی ادامه داد: تعدادی از تولیدکنندگان در شهرستان‌های ری و اسلامشهر متقاضی تولید قارچ بودند و مقرر شد که سازمان جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تبعات و اثرات این موضوع را بر اساس برنامه آمایش استان مورد بررسی و نتایج آن را احصا کنند تا مبنای تصمیم گیری قرار گیرد.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران در ادامه با اشاره به بررسی موضوع گسل ها در استان تهران عنوان کرد: طرحی در شورای عالی شهرسازی مصوب شده که گسل های مهم تهران تدقیق شده تا گسل ها و حریم آنها مشخص شود.
 
تقی زاده گفت: در این جلسه مشاور طرح سه دسته بندی مشخص کرده بود بر مبنای ساختمان های حساس، با اهمیت و مناطق مسکونی که مناطق حساس و بااهمیت از جمله بیمارستان ها، مراکز آموزشی، نظامی، آتش‌نشانی و غیره نباید در بستر و حریم گسل ساخته شود و ساختمان‌های مسکونی ممنوعیتی برای ساختن ندارند اما باید آیین نامه ملی ساختمان را رعایت کنند.
 
وی با اشاره به ایراداتی به طرح مشاور بیان کرد: تقسیم بندی‌ها بین دو رده با اهمیت و حساس شامل تاسیسات زیربنایی، خطوط انتقال نیرو، مخازن نفت و غیره باید در طرح مورد توجه قرار گیرند، که اگر این مراکز بر روی گسل ساخته شده چه تمهیداتی اتخاذ شود تا در مقابل زلزله مصون باشند و اگر باید جابجا شوند و موارد جدید قرار است ساخته شود دستگاه‌ها مکلف شوند.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران خاطرنشان کرد: ۲۵۴ نقطه تلاقی شبکه خطوط انتقال گاز در مسیر گسل ها هستند که باید برای آنها دستورالعمل های خاصی در نظر گرفته شود تا در مقابل زلزله مصون بمانند، ضمن اینکه برای ساختمان ها و تأسیسات زیربنایی ضابطه فنی بر اساس طرح‌های بالادستی و آمایش لحاظ شود و ظرف یک ماه مشاور این موارد را ارائه دهد

 

انتهای پیام احمدیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *