کارشناس اقتصادی:

اقدامات تنظیم بازار ارز غلط و عجولانه بود/ دولت رقم یارانه را متناسب با تورم افزایش دهد

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اقدامات تنظیم بازار ارز غلط و عجولانه بود، گفت: دولت رقم یارانه را متناسب با تورم افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد به نقل از خبر گزاری فارس / :استان تهران درباره بحث یارانه‌ها به‌ویژه در لایحه بودجه ۹۷، اظهار کرد: دادن دسترسی به حساب‌ها به سازمان مالیاتی و وزارت دارایی از طریق بانک مرکزی که یارانه‌نگیرها را شناسایی کند لازمه سامان‌دهی بحث یارانه‌ها است.

وی با اشاره به اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک هم به همین صورت باید وارد عمل شود، تصریح کرد: تا ببینند آیا افراد واقعاً مستحق دریافت یارانه هستند یا خیر.

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه مرحله اول شناسایی و مرحله دوم حذف به اصلاح یارانه‌نگیرها از جریان یارانه نقدی است، اضافه کرد: از این روش اعتراضی هم باقی نخواهد ماند زیرا منصفانه یارانه‌نگیرها شناسایی و حذف می‌شوند و این افراد خودشان هم می‌دانند که مستحق دریافت این رایانه نیستند.

بغزیان با بیان اینکه دولت با حذف یارانه‌نگیرها مبالغ پرداخت یارانه را به مردم تغییر دهد، تصریح کرد: دولت افزایش مبلغ یارانه را متناسب با تورم انجام دهد و قدرت خرید آن را حفظ کند.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی مصوب تغییرات و نوسانات ارز است شکی نیست، افزود: به‌طور مثال مواردی مانند کشف نرخ واقعی‌کردن نرخ ارز این بدترین مسیری است که می‌تواند طی کند ابزارهای دیگری وجود دارد.

کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه نرخ بهره و سود بانکی هم گامی اشتباه بود و رشته‌های قبلی خود را پنبه کرده است، تصریح کرد: بانک‌های نرخ‌های سود و بهره عجیب و غریب اعلام می‌کنند و از دست بانک مرکزی چک کردن این موارد برنمی‌آید و از طرفی هم نرخ سود تسهیلات را بالا می‌برند.

بغزیان با بیان اینکه شکی نیست که یک سال آینده برای وام‌گیرنده‌ها و شرکت‌ها و … بالا خواهد بود، اضافه کرد: بانک مرکزی نتوانست تسهیلات ارزان را ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه تصمیمات بانک مرکزی درباره نرخ ارز و تسهیلات عجولانه بود، تصریح کرد: این نگاه بود که کاهش نرخ سود بانکی پول‌ها را به سمت بازارهای موازی می‌برد چرا سمت بورس نبرد سمت دلار برده است.

کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی می‌توانست نظارت خوبی داشته باشد، اظهار کرد: اقدامات آن در جهت تنظیم بازار ارز غلط بود و این بازار را متشنج کرد و این آثار منفی را پدیدار کرد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *