اقدامی جهادی در راستای خدمت رسانی به جوانان ملاردی/ مرزانی: اگر انتقادی نباشد پیشرفت صورت نمی‌گیرد/ وضعیت کنونی در خور ورزشکاران نیست

رئیس هیئت فوتبال شهرستان ملارد گفت: مردم باید بدانند که ورزشکاران ما در چه مذیقه هستند. و متأسفانه کسی هم به فکر آن‌ها نیست. در این مدت تلاش کردیم کمبودها را برطرف کنیم تا امکاناتی در خور ورزشکاران عزیز شهرستان فراهم سازیم. متأسفانه باید بگویم اگر مسئولین به فکر ورزشکاران هستند باید بدانند این وضعیت، وضعیتی نیست که در خور ورزشکاران ما باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، ورزش فوتبال یکی از ورزش‌های پرطرفدار در جهان است که پیشرفت در آن روزانه کلیک می‌خورد. امروزه در بسیاری از جوانان و نوجوانان و حتی نو نهالان، ورزش فوتبال به عنوان یکی از رشته‌های ورزشی جذاب دنبال می‌شود و بسیاری از این افراد این ورزش را به عنوان ورزش اول انتخاب می‌نمایند.

ورزش فوتبال در کشور ایران اگرچه پرطرفدار است اما متأسفانه بستر و زیرساخت‌های لازم برای این ورزش به خصوص در شهرها و شهرستان‌ها نامناسب است. این موضوع باعث می‌شود بسیاری از استعدادها در این رشته در سطوح مختلف پنهان باقی بمانند.

ورزش فوتبال به فراخور جایگاه خود، در شهرستان ملارد نیز مورد توجه بسیاری از جوانان و نوجوانان است. در سال‌های گذشته و با پیشرفت این ورزش در ملارد، استعدادهای درخشانی توسط تیم‌های استانی و حتی ملی از شهرستان ملارد کشف شد.

آن چیزی که امروز مورد بحث می‌باشد زیرساخت نامناسب این ورزش در شهرستان ملارد است. در سال‌های گذشته و با افزایش سطح رویکرد اقتصادی در باشگاه‌های ورزشی باعث شد توجه به فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم برای ارتقاء سطحی کیفی این ورزش به حاشیه رفته و تنها رشد قارچ گونه باشگاه‌های فوتبال بدون مجوز و دریافت مبالغ هنگفت از ورزش دوستان مورد توجه باشد.

امروز با تغییر در سطح مدیریت هیئت فوتبال شهرستان ملارد زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر رویکرد این هیئت به سوی توجه به این ورزش در سطح شهرستان در جامعه ورزشی منتشر شد. توجه به بسترهای لازم برای ارتقاء سطح کیفی داوران، ورزشکاران و حتی مربیان، توجه به افزایش و کیفی بخشی زیرساخت‌های ورزشی و کشف استعدادهای ورزشی از مواردی بود که شنیدن آن‌ها مارا مجاب کرد به سراغ هیئت فوتبال شهرستان ملارد برویم و از اقدامات چهارماهه ایشان پرس و جو کنیم. متن زیر گفتگوی پایگاه خبری اقتدار ملارد با سید علی مرزانی عضو شورای اسلامی شهر ملارد و رئیس هیئت فوتبال شهرستان ملارد می‌باشد که با موضوع برنامه‌ها و عملکرد هیئت فوتبال شهرستان ملارد منتشر می‌شود.

*سوال: آقای مرزانی هیئت فوتبال شهرستان ملارد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 هیئت فوتبال شهرستان ملارد سه ماه است که تحویل ما شده است. پیش از این اقدامات خوبی در این هیئت برای ورزشکاران عزیز شهرستان صورت گرفته است که جا دارد از مسئول قبلی این هیئت آقای انصاری و هیئت اجرایی تشکر نماییم. هیئت فوتبال اگر چه زیر نظر اداره ورزش و جوانان است اما بخشی مستقل می‌باشد که درآمد و برنامه و هزینه‌های آن مستقل و تشکیلاتی است. متأسفانه روزی که هیئت را تحویل گرفتیم از ناظر، داور و حتی پزشک از این هیئت بدهکار بود. در گذشته تا به امروز هیئت فوتبال بدهی و هزینه‌های قابل توجهی را از خود برجای گذاشته است. از بدهی به ناظران و داوران تا بدهی به فروشگاه‌ها. دلیل این بدهی‌ها نیز عدم وجود درآمد زایی برای هیئت فوتبال بوده است.. اگرچه زحمات زیادی در این هیئت کشیده شده بود اما به نظر می‌رسد کمیته‌ها بدون وجود برنامه مدون کار را دنبال می‌کردند. با ورود ما به این هیئت همه ادعا داشتند در حق آن‌ها تبعیض صورت گرفته است. لذا ما با شعار رفع تبعیض از هیئت فوتبال، کار را آغاز کردیم و به دنبال این موضوع بودیم که این تبعیض از بین برود. اگر قانونی هست برای همه هست و باید مر قانون انجام گیرد.
هیئت فوتبال ملارد
*در بدو ورود اولویت کاری شما چه بود؟
در اولین فرصت سعی کردیم نکات و گله‌های مربیان را بشنویم و به نظر آنها احترام بگذاریم. سعی کردیم انتقاد پذیری را سرلوحه خود قرار دهیم و در جلسات با مربیان از آن‌ها نظر خواهی کردیم. برخی بر این عقیده بودند که هیئت فوتبال باید کار خود را انجام دهد و کسی اجازه ندارد انتقاد و اعتراضی داشته باشد اما به شخصه این موضوع را قبول ندارم و معتقدم اگر انتقادی وجود نداشته باشد پیشرفتی صورت نمی‌گیرد. ما از همه کسانی که با هیئت فوتبال در ارتباط هستیم در خواست کردیم اگر انتقادی بر هیئت فوتبال دارند قبل از رسانه‌ای کردن،  اعلام کنند تا به سرعت به مسائل آن‌ها رسیدگی شود در غیر این صورت می‌توانند ادعا داشته باشند.

*برای کسب منابع مالی در راستای بهبود زیرساخت‌ها چه اقداماتی انجام گرفته است؟

جا دارد از این فرصت استفاده کنم و سرمایه داران و سرمایه گذاران شهرستان ملارد گله کنیم. هیئت فوتبال قبلاً چند سرمایه گذار داشته است اما در این مدت به هر جایی مراجعه کردیم و پیشنهاد دادیم تا اسپانسر هیئت فوتبال شوند کسی قبول نکرد. این گله‌ای است از مسئولین. متأسفانه کسی حاضر نیست برای ورزش سرمایه گذاری کند. بخشی از  این ورزشکارهایی که امروز در فوتبال هستند از قشر ضعیف جامعه هستند و نمی‌توانند از پس مخارج ورزشی بر آیند. ما در خواست کردیم تا سرمایه گذار به این ورزش ورود کند و خود او وسایل و لباس و مایحتاج ورزشی‌ها ورزشکاران را تأمین نماید اما متأسفانه کسی حاضر به همکاری نشد.

*آیا نبود منابع مالی مناسب باعث تعطیلی کار شد؟ /  چه اقداماتی در این مدت برای هیئت فوتبال شهرستان انجام گرفته است؟

خیر به هیچ وجه نگذاشتیم نبود منابع مالی در کار تأخیر ایجاد کند و با همین جیب خالی کار را آغاز کردیم. در این راستا تلاش کردیم با بضاعت مالی هرچند کم بتوانیم در راستای بهبود فضای ورزشی اقدامات مثمر ثمری را انجام دهیم. با همت دوستان زمین چمن شهید عقیلی ملارد با زحمت فروان دوباره سروسامانی داده شد و اقدامات لازم جهت آماده سازی آن صورت گرفت.

همچنین جلساتی با داوران خوب شهرستان به خصوص افرادی که به دلیل بروز مسائلی همچون پرداخت نشدن بدهی آنها از هیئت فوتبال فاصله گرفته بودند برگزار شد و از آن‌ها دعوت به همکاری صورت گرفت. پس از آن جلساتی با مربیان تیم‌های نونهالان برگزار شد و مسائل و انتقادات آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت. در همین راستا از آن‌ها درخواست شد تا جهت برگزاری مسابقات تیم ارائه دهند که با همت عزیزان تعداد ۱۲ تیم برای برگزاری مسابقات به هیئت فوتبال معرفی شد. امروز مسابقات نونهالان در شهرستان در حال برگزاری است که جا دارد از تمام مربیان تقدیر نماییم.

هیئت فوتبال ملارد

*شاخص اقدامات زیرساختی هیئت فوتبال در این مدت چه بوده است؟

در شروع کار در هیئت فوتبال متأسفانه ساختمان این هیئت درشان کادر اجرایی هیئت نبود. به هر نحوی شده با تلاش همه دوستان ساختمان کنونی مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت تا جایی که حتی لوله کشی و برق کشی و تعمیر درب ساختمان نیز توسط عزیزان هیئت فوتبال صورت گرفت. عدم نصب تابلو ورودی هیئت فوتبال، عدم وجود امکانات اداری تنها بخشی از کمبودهای بخش اجرایی هیئت فوتبال بود که تلاش شد و این کمبودها برطرف شد.

photo_2016-07-21_17-11-53
همچنین با توجه به برگزاری بازی‌های لیگ تهران، تنها زمین چمن شهرستان نیاز به برخی از بازسازی‌ها و تعمیرات از جمله کشیدن فنس و تعمیر جایگاه تماشاگران را داشت که به همت همکاران خود هیئت فوتبال این اقدامات صورت گرفت. انجام این اقدامات همه با همت اعضای هیئت فوتبال انجام گرفت تا جایی که اگر چه قانونی روزهای فرد روزهای کاری هیئت فوتبال است اما به دلیل حجم مشکلات اعضا هرروزه و در ساعات مختلف با حضور در هیئت فوتبال برای انجام و حل مشکلات تلاش کردند. وضعیت بد زمین چمن به اندازه‌ای بد بود که در بیان نمی‌گنجد. تصاویری از وضعیت سرویس‌های بهداشتی را اگر مردم عزیز ما ببینند متوجه خواهند شد که این مجموعه تا اندازه یک سرویس بهداشتی نیز امکانات نداشته است.

photo_2016-07-21_17-12-36  photo_2016-07-21_17-11-42 photo_2016-07-21_17-11-33
*به نظر می‌رسد خود شما هم از امکانات ورزشی شهرستان در فوتبال راضی نیستید درست است؟

مردم باید بدانند که ورزشکاران ما در چه مذیقه هستند. و متأسفانه کسی هم به فکر آن‌ها نیست. در این مدت تلاش کردیم کمبودها را برطرف کنیم تا امکاناتی در خور ورزشکاران عزیز شهرستان فراهم سازیم. متأسفانه باید بگویم اگر مسئولین به فکر ورزشکاران هستند باید بدانند این وضعیت، وضعیتی نیست که در خور ورزشکاران ما باشد. ما مسئولین از آن چیزی که حق این عزیزان باشد دریغ کردیم. باید بیش از این به فکر جوانان خود باشیم. اگر قرار باشد اوقات فراغت آن‌ها با این امکانات کم سپری شود به نظر بنده امکان پذیر نیست. این وضعیت است که موجب دور شدن از ورزش و روی آوردن به دخانیات در بین جوانان ما افزایش یابد. ما اگر بخواهیم جوانان خودمان را از قهوه خانه‌ها به سمت ورزش بیاوریم باید برای آن ها هزینه کنیم. باید ورزشگاه ها و باشگاه‌های ما در خور شخصیت آن‌ها باشد.

*از برنامه‌ها و عملکرد اجرایی هیئت فوتبال در این مدت کوتاه بگویید؟ چه مسابقاتی برگزار شده است؟

در این مدت بازی نفت تهران با تیم مدرسه المپیک ۲۰۲۰ در شهرستان را داشتیم. همچنین کلاس‌های دانش افزایی مربیان و داوران فوتبال در سطح شهرستان برگزار شد که مدرس عزیز هومن ابافاضلی در این کلاس حاضر شد. قابل ذکر است بیش از ۷۰ نفر از استان‌ها و شهرستان‌های  مختلف در این کلاس حضور داشتند.

همچنین در خصوص صدور گواهی سلامت پیش از این ورزشکاران برای دریافت این گواهی باید به تهران مراجعه و هزینه‌ای بالغ بر ۶۰ هزار تومان برای دریافت آن پرداخت می‌کردند. در حال حاضر با حسن توجه آقای دکتر زمانی رئیس کمیته پزشکی فوتبال شهرستان ملارد این اقدام با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ هزار تومان انجام می‌گیرد. این در حالی است که مبلغ دریافت شده پس از تحویل به دکتر زمانی به عنوان حق ویزیت، توسط ایشان در اقدامی زیبا کل مبلغ در راستای کمک به بهبود و توسعه ورزش دوباره به هیئت فوتبال اهدا شد که جا دارد از ایشان تشکر و قدردانی کنیم.

برنامه دیگر هیئت فوتبال شهرستان ملارد برگزاری مسابقات فوتبال نونهالان با عنوان “لیگ شهدای مدافع حرم” در سطح شهرستان است که با کیفیت بسیار خوبی در حال برگزاری است و امیدواریم این مسابقات آغازی برای انجام مسابقات در سطوح مختلف در شهرستان باشد.

photo_2016-07-21_17-11-28

*آینده فوتبال شهرستان ملارد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ در حال حاضر چه امکاناتی در اولویت نیازهای فوتبال شهرستان قرار دارد؟

شهر ملارد داری تنها یک ورزشگاه چمن است که نیاز است توجه ویژه‌ای به این موضوع شود. با توجه به پتانسیل شهرستان ملارد و جوانان و فوتبالیست‌های بسیار خوب این شهرستان نیاز است نگاه ویژه‌ای به زیر ساخت‌های این ورزش در شهرستان شود.  این پتانسیل به حدی است که اگر بازیکنان شهرستان ملارد در تیم‌های تهرانی مانند استقلال و نفت و پرسپولیس حاضر نشوند این تیم‌ها فلج می‌شوند. با این استعدادی که فوتبالیست‌های ملاردی دارند ظلم است که ما تنها یک زمین چمن داشته باشیم و امکانات در اختیار آن‌ها نگذاریم.

متأسفانه رویکرد دولت ما به سمت در آمد زایی است و به فکر آموزش نیست.

یک سانس زمین چمن در حال حاضر ۸۰ هزار تومان و یک سانس سالن فوتسال ۷۰ هزار تومان تمام می‌شود. بچه‌های این شهر ضعیف هستند و در خیلی از مواقع توانایی پرداخت این هزینه‌ها را ندارند. ما از مسئولین در خواست می‌کنیم در این موضوع برای ورزشکاران تخفیف قائل شوند. از آقای صیفوری رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان ملارد به خاطر حسن توجه و امکانات بسیار خوبی که در اختیار هیئت فوتبال شهرستان قرار دادند بسیار تشکر می‌کنیم اما باز هم اداره ورزش زیر نظر اداره کل است و سالن‌های ورزشی به صورت مزایده در دست بخش خصوصی است و نمی‌توان توقع زیادی داشت.

از مسئولین استانی در خواست داریم به فکر جوانان هم باشند. اگر هزینه مالی نباشد، اگر امکانات نباشد نمی‌توان به جوانان خدمت کرد و بستر لازم برای آموزش و ارتقاء آنان ایجاد نمود. باید دست به دست هم دهیم، چه شورا چه فرمانداری و حتی ادارات و سازمان‌ها باید در یک راستا متمرکز شده و فکر چاره ای برای ورزش شهرستان کنیم. تا زمانی که به همین منوال بخواهیم از ورزشکاران پول دریافت کنیم و هزینه کنیم قدم مثبتی در ورزش شهرستان نخواهیم برداشت.

و سخن آخر:

جا دارد فرماندار شهرستان ملارد، اعضای شورای شهر ملارد و همچنین شهردار و معاونین شهرداری شهر ملارد به خاطر زحمات و پشتیبانی‌های آن‌ها کمال تشکر را داشته باشم. همچنین از رسانه اقتدار ملارد نیز به دلیل توجه به اقدامات مثبت ورزشی و فرهنگی شهرستان تشکر می‌نمایم.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *