ظریف:

ایران در برابر قلدری‌های آمریکا محکم می‌ایستد

وزیر امور خارجه کشورمان در یک پیام ویدئویی گفت: برای توافق هسته‌ای یک راه وجود دارد و آنهم پایبندی کامل آمریکا به تعهداتش است.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد به نقل از خبر گزاری مهر / :«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران امروز پنجشنبه با انتشار ویدیویی اعلام کرد: ایران در برابر قلدری‌های آمریکا محکم می‌ایستد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به ماهیت توافق هسته ای ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» تصریح کرد: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یک توافق بود؛ یک معاهده نبود که به امضا یا تایید شدن از هر طرفی نیاز داشته باشد، بلکه بعد از تایید شدن به اتفاق آراء در شورای امنیت سازمان ملل، برای همه الزام‌ آور شد.

وی ادامه داد: از ان زمان به بعد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۱ بار، تاکید کرد که ایران به تمام تعهداتش عمل کرده است؛ اما در مقابل آمریکا به طور مداوم توافق را نقض کرده است. مخصوصا با قلدری در برابر کسانی که می‌خواستند با ایران تجارت کنند.

ظریف در ادامه افزود: برخی دولت‌ های اروپائی اخیراً برای راضی نگه‌ داشتن ترامپ امتیازهای بیشتری را از طرف ایران به او وعده داده‌ اند. این امتیازدهی‌ ها، توافقی جدید و شامل مواردی است که توافق جدید را در بر می گیرد. در ابتدای مذاکره درباره برجام، همه تصمیم گرفتیم که این موضوعات را از رایزنی هایمان حذف کنیم؛ شامل توانمندی های دفاعی و نیز نفوذ منطقه ای ایران.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تأکید کرد: در هر دو مسأله، این ایران است که نگرانی ها و مطالباتی دارد نه غرب. ما قرن‌ هاست که به کسی حمله نکرده‌ ایم؛ اما مورد تهاجم قرار گرفته‌ ایم. جدیدترین آن توسط صدام حسین بود که در آن زمان از سوی آمریکا و متحدان منطقه‌ ای حمایت می‌ شد. غرب فعالانه مانع آن شد که ما حتی ابزارهای ابتدایی دفاعی خریداری کنیم.

وزیر خارجه ایران خاطر نشان کرد: علیرغم آن تجربه فجیع، ما هنوز کسری از بودجه کشورهایی مثل عربستان سعودی و امارات عربی متحده را در بخش دفاعی هزینه می‌ کنیم و موشک‌ های ما بُرد کوتاه‌ تری نسبت به موشک‌ های سعودی دارند.

این دیپلمات برجسته تصریح کرد: بگذارید یک بار برای همیشه این مسأله را برای شما کاملاً روشن کنم. ما نه امنیت خود را به خارج واگذار می‌ کنیم و نه بر سر توافقی که با حسن‌ نیت اجرا کرده‌ایم، مذاکره مجدد کرده یا چیزی به آن می‌ افزائیم. … ایران در برابر تلاش‌ های بی‌ ثمر و قلدرمآبانه آمریکا با قدرت می‌ ایستد؛ اما اگر آمریکا به نقض توافق ادامه داده و یا از آن خارج شود، ما نیز حق واکنش نشان دادن به آن را برای خود محفوظ نگه می داریم؛ آن هم به شیوه ای که ما آن را انتخاب می کنیم.

ظریف ادامه داد: سر و صدا کردن یا تهدید، برای آمریکا توافق جدیدی به ارمغان نمی‌ آورد؛ مخصوصاً زمانی که آنها به توافقی که هم‌ اکنون به دست آمده احترام نمی‌ گذارند؛ لذا به آمریکا توصیه می کنیم تا در نهایت به تعهدات خود در این خصوص احترام گذارد؛ در غیر اینصورت باید مسئولیت تبعات عدم اجرای تعهداتش را برعهده گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *