بدون موافقت بغداد از کردستان عراق نفت وارد نمی‌کنیم

اقتدارملارد-وزیر نفت و انرژی ترکیه با اعلام اینکه از نگرانی عراق در خصوص اجرای طرح‌های نفتی اقلیم کردستان (کرکوک به جیهان) آگاه است، گفت: ترکیه بدون موافقت بغداد اقدام به واردات نفت از منطقه کردستان عراق نمی‌کند.

 

خبرگزاری فارس: بدون موافقت بغداد از کردستان عراق نفت وارد نمی‌کنیم

به گزارش پاگاه خبری اقتدارملاردبه نقل از فارس ،، ترکیه اعلام کرد: از نگرانی عراق در خصوص اجرای طرح‌های نفتی اقلیم کردستان عراق (کرکوک به جیهان) آگاه است.

تانر ییلدیز وزیر نفت و انرژی ترکیه در این باره گفت: در پی اجرای پروژه‌های نفتی کردستان عراق و ساخته شدن دومین خط لوله نفتی این منطقه به سمت بندر جیهان، ترکیه از نگرانی دولت مرکزی عراق آگاه است و بدون موافقت دولت مرکزی (بغداد) اقدام به واردات نفت نمی‌کند.

بنابراین گزارش،‌ اقلیم کردستان عراق با ساخت لوله‌های صادرات نفت تلاش می‌کند، تا در این زمینه از دولت مرکزی عراق مستقل شده و نفت خود را از طریق بندر جیهان (ترکیه) به منطقه اروپا برساند.

وزیر نیرو ترکیه افزود: ترکیه، نگرانی عراق از این رویداد را درک می‌کند و اجازه نمی‌دهد که محموله‌های نفتی این کشور بدون موافقت بغداد عبور کند. علاوه بر این ترکیه نمی‌خواهد قراردادهای کنونی خود را با عراق زیر پا بگذارد.

کردستان عراق محموله‌های نفت خام خود را از سال ۲۰۱۲ از ترکیه عبور می‌دهد.

دولت عراق بارها ترکیه را از انعقاد قراردادهای نفتی و گازی با منطقه کردستان عراق برحذر داشته بود.

به گزارش فارس، آشتی هورامی وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق هفته گذشته در کنفرانس استانبول گفت: منطقه کردستان عراق دومین خط لوله نفتی خود به ترکیه را تا ۱۸ ماه (دو سال) دیگر با ظرفیت یک میلیون بشکه در روز می‌سازد.

وی افزود: صادرات نفت خام منطقه شمال عراق به صورت مستقل از دولت مرکزی، شروع خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *