برنامه موکب‌های ایرانی در اربعین/ کمک به خانواده‌های بی‌بضاعت

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، با توجه به شرایط خاص کرونایی به تشریح برنامه‌های موکب‌های ایرانی در اربعین پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتدار ملارد، محمد جلال مآب، در نشست خبری روز یکشنبه در خصوص برنامه‌های موکب‌های ایرانی در ایام اربعین، گفت: میزبان اصلی اربعین مردم و دولت عراق هستند و ما نیز توفیق پیدا کردیم در کنار مردم و دولت عراق و تولیت حرم های مطهر به میزبانی این مراسم کمک کنیم.

وی افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات انواع خدمات مورد نیاز مراسم اربعین را سازماندهی می‌کند و در کنار موکب‌های عراقی، موکب‌های ما نیز حضور پیدا کرده و سنگ تمام گذاشتند و شاهد صحنه‌های ماندگاری در طی این مراسم‌ها بوده‌ایم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینکه امسال با شرایط جدیدی رو به رو هستیم و باید وضعیت مردم و دولت عراق را درک کنیم، گفت: دستورالعمل‌های بهداشتی به دلیل شیوع کرونا محدودیت‌هایی را ایجاد کرده که همه اینها باعث منع تجمعات می‌شود و تمام تلاش ما این است که در جهت سلامت زائران و هم میهنان تلاش کنیم.

وی افزود: تجمعات منع حضور زائران امسال اجرایی می‌شود و ما مراسمی نخواهیم داشت و ایرانیان اربعین امسال به عراق اعزام نخواهند شد بنابراین دعای ما این است که سلامت به جامعه جهانی بازگردد تا بتوانیم در اولین فرصت این عدم توفیق را جبران کنیم و عدم حضور زائران در عراق تصمیم قطعی ستاد اربعین کشور نیز است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: روز گذشته نیز ستاد اربعین کشور اعلام کرد امسال به طور قطعی مراسمی برگزار نمی‌شود و ما نیز با آنها هماهنگ هستیم و در ستاد بازسازی عتبات تلاش می‌کنیم برنامه‌های جایگزین را اجرایی کنیم.

جلال مآب با اشاره به اینکه موکب ها یکی از برکات مراسم اربعین حسینی هستند، افزود: در سال جاری برای اربعین امسال برنامه‌هایی را برای موکب ها تعریف کردیم تا بتوانند به مردم در کشور خودمان خدمات رسانی کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: تنها ستاد بازسازی عتبات عالیات است که وظیفه سازماندهی موکب ها را بر عهده دارد و ما تنها مرجع صدور مجوز برای آنها هستیم و هیچ مرجع دیگری در این خصوص اظهار نظر نمی‌کند اما اگر سازمان‌ها پیشنهاداتی داشته باشند می‌توانند به ستاد مراجعه و ما آنها را بررسی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ماموریت اصلی موکب ها میزبانی در مراسم اربعین عراق و خدمات رسانی به زائران است همچنین ماموریت دیگر آن امدادرسانی به مردم در حوادث غیرمترقبه است که اولین بار به فرمان شهید سردار سلیمانی موکب ها را در خوزستان برای امداد رسانی ساماندهی کردیم تا یاری‌رسان مردم باشند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تاکید کرد: هیچ نوع ماموریت دیگر شامل حال موکب ها نمی‌شود فقط خدمات رسانی و امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه وظیفه موکب هاست.

جلال مآب با اشاره به اینکه در شرایط فعلی که موکب ها در اربعین حضور ندارند قرار است در چهار محور فعالیت داشته باشند گفت: هم به ستاد اربعین و هم مسئولان عراقی اعلام کردیم حاضریم موکب‌های خود را برای میزبانی از مراسم اربعین به عراق اعزام کنیم و هم حاضریم امکانات و توانمندی‌های خودمان را در اختیار زائران عراقی بگذاریم و منتظریم هر کمکی درخواست شود موکب ها را اعزام کنیم.

وی تاکید کرد: اگر به هر دلیلی حضور موکب‌های ایرانی به مصلحت نباشد از توانمندی‌های موکب هایمان در ایران استفاده می‌کنیم که یکی از آنها حضور جدی موکب ها در پویش مومنانه کمک به خانواده‌های بی بضاعت است که از فروردین ماه این برنامه اجرایی شده است.

جلال مآب گفت: دستورالعمل مربوطه به استان‌ها ابلاغ شده تا از توانمندی موکب ها در قالب کمک‌های مومنانه برای نیازمندان استفاده شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: برنامه دوم ما جمع آوری کمک برای دانش آموزان نیازمند در استان‌های محروم است که در این خصوص از ظرفیت موکب ها استفاده می‌شود همچنین از موکب ها در بازسازی و توسعه حرم‌ها در قالب پویش حرم عشق استفاده خواهد شد.

وی گفت: موکب ها بخشی از کمک‌های خود را برای توسعه حرم‌ها اختصاص می‌دهند، هر چند این امکانات بعضاً می‌تواند در مسیرهای راهپیمایی در کشور خودمان و در شهرهای مرزی انجام شود.

جلال مآب به برنامه‌های موکب‌های سلامت اشاره کرد و گفت: از ابتدای شیوع کرونا موکب‌های سلامت به ضدعفونی معابر و سطوح اقدام کردند به طوری که بیش از ۳ هزار مرتبه معابر ضدعفونی شد و ۱۱ میلیون لیتر ماده ضدعفونی، سه میلیون عدد ماده ضدعفونی، ۲.۵ میلیون دستکش، ۱۰ میلیون ماسک و ۲.۵ میلیون لباس در اختیار مردم قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ هزار داوطلب که از طریق موکب‌های سلامت خدمات رسانی می‌کنند، گفت: ۴۰۰ هزار بسته معیشتی و یک میلیون پرس غذا نیز میان مردم آسیب دیده از کرونا توزیع شد.

به گفته وی، تا پایان مهر کمک پویش مهر به دانش آموزان نیازمند ادامه دارد و بعد از اربعین اقلام اهدایی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: همانطور که زائر ایرانی به عراق اعزام نمی‌شوند زائران عراقی نیز به ایران اعزام نخواهند شد. ۱۲۰۰ موکب برای کمک ثبت نام کردند که محل استقرار آنها به مرور مشخص خواهد شد و اوج فعالیت آنها از ۱۰ تا ۲۰ ماه صفر خواهد بود.

جلال مآب گفت: ۱۰ درصد موکب ها را موکب‌های زنان تشکیل می‌دهند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، در ادامه نشست خبری با اشاره به اینکه اقدامات مربوط به بازسازی و توسعه عتبات عالیات در عراق تحت هیچ شرایطی متوقف نمی شود، گفت: امانت مردم در جای خود مطرح می شود مطابق با نذری که کرده بودند و به دنبال این هستیم که طرح ها و پروژه های توسعه ای اماکن مقدسه عراق در زمان بندی خودشان اجرایی شود و موانع برطرف شوند.

وی افزود: شرایط کرونا باعث تعطیلی فعالیت های ستاد بازسازی عتبات نشده است و آخرین اعزام نیروهای اجرایی ما بهمن ماه ۹۸ صورت گرفته است به طوری که نیروهایی که به آنجا رفته اند کار خود را ادامه داده و به کشور بازنگشته اند و توانستند طی این مدت ۳۰ هزار مترمربع از پروژه حرم حضرت زینب را اجرایی کنند.

جلالی مآب تصریح کرد: برنامه های توسعه ای را بر مبنای شرایط کرونایی گذاشته ایم و این طور سازمان دهی کردیم که مجوزهای لازم را برای حضور نیروهایمان از دستگاه های مختلف عراق بگیریم و اقدامات بازسازی و توسعه ای خود را ادامه دهیم.

وی افزود: در نیمه دوم امسال نیروها مستقر می شوند و پروژه ها نیز فعال می شوند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینکه همه نیروهای ما در تهران تست کرونا می دهند و سپس اعزام می شوند، خاطرنشان کرد: سه پروژه مهم در دستور کار داریم پروژه صحن حضرت زهرا در نجف، پروژه صحن حضرت زینب در کربلا و همچنین شروع پروژه امام محمد باقر در کاظمین.

جلالی مآب در خصوص پروژه امام محمدباقر در کاظمین تصریح کرد: این پروژه جدیدی است که یکی از صحن های امامین جوادین در کاظمین تبدیل به شبستان می شود و ۵ استان زیارتی خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس و قم، مدیریت این پروژه را تقبل کرده اند.

وی ادامه داد: بخش های زیارتی صحن زهرا در نجف را تمام کرده ایم و آماده تحویل است. فقط به دلیل شرایط کرونا اجازه رفع نقص نبوده که به زودی نقایص برطرف و بخش زیارتی تحویل و آماده بهره برداری می شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: همچنین بخش غیرزیارتی آن نیز ۵ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد تا کامل شود که امیدواریم تا پایان سال به طور کامل پروژه به اتمام برسد اما به دلیل شرایط کرونا، زمان دقیقی برای آن نمی توان عنوان کرد.

وی افزود: صحن حضرت زینب ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۳۰ هزار متر نیز در ایام کرونا اجرایی شده است و اگر آنجا هم بتوانیم تا پایان سال سازه را تمام خواهیم کرد.

جلالی مآب خاطرنشان کرد: طراحی پروژه کاظمین در مرحله نهایی است و بخشی از تخریب نیز شروع شده و بعد از اربعین خاک برداری را آغاز خواهیم کرد. دو و نیم تا سه سال برنامه زمان بندی اتمام پروژه به طول می انجامد اما باز هم کرونا تأثیرگذار است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: در مجموع ۲۳۰ هزار متر از پروژه نجف، ۱۳۵ هزار متر از پروژه کربلا، ۵ و ۱۰ هزار متر در پروژه کاظمین انجام شده است.

وی تأکید کرد: در سامرا نیز برای تعویض سنگ های کف، گروه های ستاد بازسازی عتبات در حال کار هستند اما برای طرح توسعه، مشغول مذاکره هستیم که امیدواریم امسال بتوانیم طرح توسعه امامین عسگرین را تمام کنیم.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر با توجه به شرایط اقتصادی، کمک های دولتی کاهش یافته است، تصریح کرد: در سال ۹۷، ۵۰ درصد کمک تصویب شده و در سال ۹۸، ۱۰ درصد کمک مصوب از سوی دولت پرداخت شد اما کمک های مردمی طی دو سال گذشته براساس پیش بینی های ما صورت گرفته است و امسال نیز تا پایان سال پیش بینی ما افزایش کمک است اما هنوز میزان دقیق آن مشخص نیست.

به گفته رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان کمک مردمی در قالب های مختلف دریافت کردیم که مطابق با برنامه ریزی های ما بود.

 

انتهای پیام/مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *