تخریب مسجد تاریخی در پایتخت مذهبی ایران +تصویر

تخریب مسجد تاریخی در پایتخت مذهبی ایران

یک مسئول میراث‌فرهنگی کشور از تخریب مسجد تاریخی صاحب‌الزمان در پایتخت مذهبی ایران خبر داد و گفت: خیابان صفوی از قدیم محل آغاز آداب زیارت به حرم رضوی بوده و مردم از پایین پای حضرت تشرف پیدا می‌کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد به نقل از  سایت خبری مشرق /:مرجان اکبری با اشاره به این اینکه اقدام شهرداری مشهد برای تخریب مسجد تاریخی صاحب الزمان (عج) غیراصولی است، زیرا هنوز حکم قانونی در این زمینه به اداره‌کل میراث‌فرهنگی اعلام نشده است، اظهار داشت: «این اثر تاریخی ۱۸۰ سال قدمت دارد و جزو میراث معنوی و تاریخی شهر مشهد محسوب می‌شود. تاکنون هیچ حکمی مبنی بر خروج این اثر تاریخی ارزشمند به میراث‌فرهنگی اعلام نشده است.»

وی افزود: «مسجد تاریخی صاحب‌الزمان که به مسجد حوض معجردار نیز مشهور بوده از آثار تاریخی گران‌بها در مشهد محسوب می‌شود اما شاهد بی‌توجهی مسئولان شهرداری در این زمینه هستیم.»

معاون اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: «خیابان صفوی از قدیم محل آغاز آداب زیارت به حرم رضوی بوده و مردم از پایین پای حضرت تشرف پیدا می‌کردند.»

وی افزود: «بر همین اساس این مسجد بسیار حائز اهمیت بوده و از نظر تاریخی حتی برای حکما و سلاطین مسلمان نیز از محل این مسجد آداب زیارت حضرت رضا (ع) آغاز می‌شود. بنابراین چنین مسجدی به‌لحاظ ارزش‌های میراثی ناملموس و معنوی علاوه بر قدمت تاریخی آن بسیار مهم است.»

اکبری در ادامه اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده پیرامون حرم رضوی را موجب صدمات زیادی به بافت تاریخی و ارزشمند مشهد توصیف و بیان کرد: «اجرای این طرح تاکنون با صدمات فراوان به آثار تاریخی همراه بوده است.»

وی افزود: «این اثر تاریخی به شماره ۳۱۴۳۵ اسفند ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. براساس شکایت سال گذشته شهرداری مشهد به یکی از شعب دادگاه عمومی و انقلاب که برای نخستین بار اتفاق افتاد حکم بر ابطال ثبت ملی این اثر صادر شد.»

اکبری ادامه داد: «با اعلام اعتراض اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی پرونده در دادگاه تجدیدنظر بررسی شد اما تاکنون حکمی در این خصوص به میراث‌فرهنگی ابلاغ نشده است.»

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: «این اثر تاریخی دارای دو بخش انبار متعلق به دوران صفوی و مسجدی متعلق به‌ همان دوران است که در طول سال‌ها بازسازی و نوسازی دچار تغییراتی شده است.»

وی افزود: «آب‌انبار این اثر دارای کتیبه‌ای است مستند به خط رضا عباسی که بر قدمت تاریخی و ویژگی‌های معماری آن صحه می‌گذارد. این کتیبه هم‌اکنون در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. رضا عباسی هنرمندی است که کتیبه دور طاق حرم مطهر امام رضا(ع) نیز به خط او کتابت شده است.»

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *