لاریجانی عنوان کرد

تصمیم گیری برای پرداخت خسارت سیلاب‌ها در جلسات قوای سه گانه

اهواز – رئیس مجلس شورای اسلامی از پیگیری جدی برای احداث سد بختیاری و افزایش ارتفاع تاج سد دز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد به نقل از خبر گزاری مهر،

علی لاریجانی پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از سد دز اظهار کرد: میزان و نوع خروجی آب را طوری کنترل شود که هیچ مشکلی برای مردم در پایین دست پیش نیاید.

وی ادامه داد: در روزهای آینده نیز شاهد ریزش نزولات آسمانی هستیم که بر این اساس باید کنترل‌های عاقلانه ای داشته باشیم.

لاریجانی با اشاره به پیگیری برای افزایش ارتفاع سد دز با وجود نیاز به سرمایه گذاری سنگین یادآور شد: همچنین طرح ساخت و احداث سد بختیاری نیز باید پیگیری شود که آن هم به یک سرمایه گذاری سنگین‌تر نیاز دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در مسیر با استاندار صحبت شد که این طرح‌ها زمان بر است ولی با شرایط فعلی باید به فکر برنامه ریزی و کنترل خروجی باشیم تا ایمنی شهرهای خوزستان کنترل شود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه باید از آب به درستی استفاده شود چون کشور ایران منطقه‌ای خشک است، گفت: نماینده دزفول پیگیر پروژه‌های مختلف است که از آن جمله می‌توان به احداث سد بختیاری و افزایش ارتفاع سد دز اشاره کرد و باید سرمایه گذاری‌های لازم برای آن انجام شود.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های فوق برنامه‌های میان مدت و بلندمدت است، اظهار کرد: برای زمان فعلی برخی از کارشناسان روش‌های جدیدی به منظور استفاده از آب برای دشت‌های خوزستان مطرح کردند که باید آن را به طور جدی پیگیری کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به وزیر نیرو اعلام شده که این طرح‌های کارشناسی را مطالعه کنند تا در کوتاه مدت حداکثر استفاده را از آب‌های زیرسطحی استفاده کنیم.

لاریجانی با ابراز امیدواری از اینکه بارندگی‌های چند روز آینده نیز با همت پیگیری شود، یادآور شد: از روزهای اولی که سیل در استان گلستان رخ داد نگران خوزستان بودم و احساس می‌کردم در آخر همه این آب‌ها در سطح کشور به خوزستان منتهی می‌شود؛ از آن زمان با استاندار تماس‌های مداوم گرفتم که از پیگیری‌های مختلف برای خوزستان باخبر باشم.

وی با اشاره به همفکری نمایندگان مجلس خوزستان برای سیلاب‌های اخیر ادامه داد: با آن حجم آب سنگینی که در یک بازه کوتاه وارد استان شد، مدیریت خوب بود و در مجموع دولت و مجلس تصمیم گیری های خوبی داشت.

خسارت‌ها جبران می‌شود

رئیس مجلس شواری اسلامی در خصوص جبران خسارت ناشی از سیلاب نیز گفت: مردم خوزستان دغدغه‌ای نداشته باشند چون یکی از مسائل مهم از روزهای اول در استان‌های درگیر سیلاب جبران خسارت و آسیب‌های وارده به مردم در بخش دامداری، کشاورزی و منازل تخریب شده بود چون این بحران ناخواسته رخ داد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مردم تقصیری در بروز این بحران نداشتند، اضافه کرد: هرچند دولت با مشکلات مالی مواجه است ولی تأمین منافع پرداخت خسارت سیل به مردم را از راه‌های مختلف تعیین می‌کند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر پرداخت خسارت سیل زدگان در جلسه اخیر با مسئولان کشوری گفت: ایشان ضمن تأکید بر لزوم پیشگیری از بروز چنین حوادثی خطاب به مسئولان فرمودند که نیازهای مردم هم باید تأمین شود.

لاریجانی با اشاره به برنامه ریزی و ارائه طرح برای مدل‌های پرداخت خسارت سیلاب به مردم بیان کرد: در اولین فرصت جلسات قوای سه گانه تصمیم گیری های لازم به منظور پرداخت خسارت سیلاب‌ها را خواهیم داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای بهبود زیرساخت‌های تخریب شده و تأمین نیازهای مردم در استان لرستان، کرمانشاه، همدان، گلستان و دیگر استان‌های درگیر سیلاب پیشنهاداتی تدوین و برای استانداری‌ها ارسال می‌شود.

لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه وضعیت استان خوزستان از نظر خسارت‌ها کمتر از دیگر استان هاست ولی همین مقدار هم باید تأمین کرد. همچنین سرمایه گذاری‌هایی که برای پیشگیری نیاز هست نیز باید در دستور کار باشد. وضعیت استان لرستان از این جهت دارای شرایط سخت‌تری هست و آسیب‌های زیادی به شهر و روستاها وارد شده است.

وی تأکید کرد: مردم نگرانی آن چنانی نداشته باشند چون پشتیبانی این فکر پرداخت سیلاب را مقام معظم رهبری دارند و فرمایشات ایشان حتماً در مجلس اجرا و در دولت هم پیگیری می‌شود.

لاریجانی عنوان کرد: نیازهای مردم در حوزه مسکن، کشاورزی، دامداری و مغازه‌های تخریب شده تأمین می‌شود؛ خصوصاً کشاورزانی که اراضی آنها زیر آب رفته یا می‌رود اصلاً دغدغه نداشته باشند. گاهی شنیده می‌شود که کشاورزان دغدغه دارند و با مقاومت اعلام می‌کنند که شاید کسی به داد ما نرسد ولی این‌طور نخواهد بود وقتی مقام معظم رهبری دستور داده‌اند، حتماً خسارت‌ها جبران می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه حجم زیادی از آب‌های ایران در خوزستان ذخیره شده و استفاده بهینه از آنها ضروری است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *