جدال بایدن و ترامپ

پیروزی جو بایدن در انتخابات 2020

افزایش نارضایتی از «ترامپ» شرایط استثنایی برای پیروزی “جو بایدن ” فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، افزایش نارضایتی از «دونالد ترامپ» ناشی از ناتوانی دولتش در کنترل بحران کرونا، رکود اقتصادی، بیکاری و اعتراضات گسترده اخیر، شرایطی استثنایی برای انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا ایجاد کرده و بخت رقیبش “جو بایدن ” برای پیروزی را افزایش داده ‌است.

اخبار بین الملل-این یک کارزار انتخاباتی است که آمریکا پیشتر هرگز ندیده است. به دلیل بحران کرونا ، تظاهرات برای هفته ها تابو بوده است. اکنون اعتراضاتی در سراسر کشور وجود دارد و جو بایدن به آرامی جرات می کند دوباره از سایه خارج شود. آیا این موضوع به او آسیب می رساند یا در رقابت با دونالد ترامپ به او کمک می کند؟

اگر جو بایدن تا کنون تنها درصدی از شانس برای پیروزی داشت، اکنون شرایط برای او بسیار ایده آل شده است؛ بیماری همه گیر کرونا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به بزرگترین بحران دوره تصدی وی در میانه سال انتخابات فرو برده، اقتصاد ایالات متحده سقوط کرده و ترامپ بزرگترین استدلال خود برای انتخاب مجدد را از دست داده است.

اکنون که خشم ناشی از مرگ جورج فلوید آمریکایی-آفریقایی تبار بخاطر خشونت پلیس ، نژادپرستی و بی عدالتی اجتماعی به سراسر کشور گسترش یافته، ترامپ به جای آرام کردن کشور و متحد کردن آن ، در حال تشدید شرایط است و تهدید می کند که در صورت لزوم ناآرامی ها را با ارتش پاسخ می دهد. در این شرایط بحرانی رئیس جمهوری عصبی به نظر می رسد و عدم اطمینان زیادی در مورد صلاحیتش در بین مردم به وجود آورده است.

این مسئله فرصت خوبی به معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده «جو بایدن» داده تا ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر از کاخ سفید بیرون کند. در مواقع بحرانی ، میل به چیزهایی مانند ایجاد ثبات ، قابلیت اطمینان و همدلی در بین رای دهندگان رشد می کند و این دقیقا همان جایی است که ترامپ دیگر قدرتی ندارد. در اینجا است که بایدن می تواند بدرخشد. اما او نیز باید با مشکلات بجنگد و هنوز زمان زیادی برای انتخابات باقی مانده است. وضعیت از بسیاری جهات غیرقابل پیش بینی است.

انتخابات مقدماتی در ایالت‌ها

بایدن به عنوان رقیب ترامپ، تنها نامزد باقی مانده دموکرات ها است. روز سه‌شنبه در بحبوحه ناآرامی در این کشور ، هفت ایالت فدرال و پایتخت واشنگتن انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری را برگزار کردند و بایدن این فرصت را داشت که آراء بسیاری از نمایندگان را برای مجمع حزبی دموکرات ها در تابستان جمع کند. هر چند وی مدت ها است که به عنوان نامزد اصلی دموکرات‌ها در ریاست جمهوری انتخاب شده است.

ترامپ ۷۳ ساله مرتباً بایدن ۷۷ ساله را پیرمرد سالخورده ای معرفی می کند که از نظر روانی به اندازه کافی برای ریاست جمهوری مناسب نیست. او که هرگز فرصت لذت بردن از تمسخر رقبای خود از دست نمی دهد لقب «شرور خواب آلود» را به بایدن داده است. حتی ماهها پیش ، بایدن زمینه حملات بیشتر ترامپ را فراهم کرد: برای چندین هفته ، بایدن منحصراً در خانه خود در دلاور گیر کرده بود. او یک نوع استودیوی تلویزیونی را در آنجا برپا کرد تا رویدادهای انتخاباتی و مصاحبه های ویدیویی را از خانه انجام دهد. ترامپ او را مسخره کرد که در زیرزمین خانه پنهان شده است.

از سوی دیگر ترامپ هفته ها است که نقش خود را خوب بازی می کند ، تقریباً هر روز در مطبوعات حضور دارد و سفرهایی را نیز به سراسر کشور – با ترجیح مکان هایی که احتمالاً در طول انتخابات از نظر رقابتی خاص هستند- آغاز کرده است. وی همچنین در تلاش است هرچه سریعتر میزبان تجمعات مهم انتخاباتی باشد.

فرصت استثنایی برای بایدن

با این حال اعتراضات سراسری اخیر به بایدن جرات داد دوباره با دستانی پر قدم در صحنه رقابت بگذارد. طی چند روز گذشته ، او برای اولین بار در ماه ها اخیر دوباره خود را در معرض دید عموم قرار داده است. و بر خلاف ترامپ که سرسختانه از پوشیدن ماسک در ملا عام خودداری می کند، بایدن بیشتر با ماسک صورت و رعایت فاصله اجتماعی این حضور را به نمایش می گذارد.

اکنون این سوال پیش آمده که آیا این حضور بایدن به مبارزات انتخاباتی او آسیب می رساند یا مفیدتر است؟ زیرا بایدن می تواند خود را کمتر در معرض اشتباه قرار داده و در عوض صبر کند و ببیند چگونه ترامپ وضعیت خود را بدتر می کند.

ترامپ به خاطر اظهارنظرهایش در مورد مواجهه با کرونا و روش های درمان آن خود را در معرض انتقادهای زیادی قرار داده است. وی تقریباً هر روز با پیام های تهدیدآمیز خود علیه معترضان، به خشم عمومی علیه خود دامن می زند و حتی تهدید می کند که از ارتش آمریکا برای پایان دادن به ناآرامی ها استفاده خواهد کرد.

از طرف دیگر بایدن پیام های ترامپ را از طریق همه کانال ها ارسال می کند ، از این کشور می خواهد که در بحران سلامت کنار هم قرار بگیرد و در پشت سنگرهای اتحاد، با نژادپرستی مقابله کند. با توجه به رویکرد خودتخریبی رئیس جمهوری ، بایدن در مصاحبه ای گفت: ‘عجیب است، هرچه او بیشتر در کاخ سفید باشد ، بیشتر به خودش آسیب می رساند.’ و در پاسخ به تمسخر ترامپ مبنی بر اینکه وی خود را در خانه پنهان می کند، در جای دیگر گفت: ‘واقعیت این است که ترامپ تاکنون بسیار خوب کار کرده و تقریباً در همه ایالتها عقب مانده است.

انتهای خبر/احمدیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *