حرکت لاک‌پشتی دولت در ایجاد اشتغال

در حالی که ایجاد شغل و کاهش بیکاری شعار همه دولت‌ها است، اما در عمل این مسأله نمود چندانی ندارد و تغییری در وضعیت معیشتی مردم به وجود نیامده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، به نقل از بلاغ، اشتغال و تولید داخلی محورهای اصلی پیشرفت هر منطقه‌ای هستند و این مسأله در کشورهای در حال توسعه از اهمیت بیشتری برخوردار است.

کشور ایران نیز با قرار گرفتن در منطقه جغرافیایی حساس و با وجود جمعیتی ۸۰ میلیونی، که بیشتر آنها را جوانان تشکیل می‌دهند، از این امر مستثنی نیست.

از سوی دیگر تأکید همیشگی رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولیدات داخلی، اهمیت این مسأله را بیش از پیش کرده است. ایجاد صنایع بزرگ و کوچک علاوه بر اینکه ملزومات زندگی و توسعه کشور را فراهم می‌کند، با ایجاد اشتغال برای جوانان آنها را از بسیاری از معضلات اجتماعی دیگر دور می‌سازد.

بومی‌سازی سیاست‌های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی، که توسط مقام معظم رهبری در بهمن ۹۲ ابلاغ شده است، وظیفه‌ای سنگین بر دوش مسئولان استانی و شهرستانی است که نتیجه آن را باید در رفاه مردم و اشتغال جوانان جستجو کرد.

استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای، توجه به شرایط محیطی شهرستان‌ها، بررسی پتانسیل‌های کشاورزی، معدنی و صنعتی در هر شهر و در نهایت، برنامه‌ریزی برای استفاده از این ظرفیت‌ها و ایجاد شغل همواره دغدغه رهبر انقلاب بوده است، و امروز با گذشت حدود سه سال از ابلاغ این سیاست‌ها باید دید در میدان عمل این توقعات رهبری و مردم تا چه حد برآورده شده است.

خوداشتغالی و مشاغل خانگی یکی از بخش‌های اصلی اقتصاد مقاومتی را تشکیل می‌دهد. جایی که افراد با کمترین هزینه برای خود شغل ایجاد کرده، با کمک هر چند اندک به چرخه تولید کشور، منبع درآمدی مناسب برای خانواده خود ایجاد می‌کنند. ساماندهی این افراد و حتی مدیریت آنها در قالب تعاونی‌ها در بسیاری از موارد نقش بسزایی در افزایش بهره‌وری آنها دارد.

از سوی دیگر حمایت‌های مادی و معنوی از این افراد موجب ایجاد انگیزه در سایرین شده بخشی از جمعیت بیکار جامعه را از نعمت شغل بهره‌مند می‌کند.

یک کارآفرین: مسئولان به وعده‌های خود عمل کنند

خانم دلیله منصف‌جو یکی از افرادی است که نه تنها با همین انگیزه به ایجاد مشاغل خانگی روی آورده است، بلکه با تشکیل تعاونی و همکاری جمعی از زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست تلاش شایانی را در این راه از خود بروز داده است.

این زن کارآفرین در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۵۰ نفر، که بیشتر آنها زنان بدسرپرست یا بی‌سرپرست هستند، با ما همکاری داشته توانسته‌اند درآمدی هرچند اندک برای خود فراهم کنند.

دلیله منصف‌جو افزود: تولید محصولات خانگی و صنایع تبدیلی کوچک اصلی‌ترین محصول تولیدی این تعاونی است.

وی با بیان اینکه این افراد با کمترین بودجه اولیه شروع به کار کرده‌اند، یادآور شد: البته برای توسعه کار و رسیدن به درآمد پایدار حمایت مالی و تسهیلات مناسب لازم است، اما تاکنون حتی ریالی از ادارات کمک نگرفته‌ایم.

این زن کارآفرین ادامه داد: امکانات ما بسیار محدود است و همین مسأله باعث کاهش بهره‌وری می‌شود، در صورتی که با برنامه‌ریزی مناسب و برندسازی می‌توان این مشاغل را به شغلی پایدار و درآمدی مناسب تبدیل کرد.

ظرفیت هایی که مورد بی مهری قرار می گیرند

منصف‌جو به ظرفیت‌های بالای منطقه برای ارائه محصولات خانگی اشاره کرد و گفت: حضور گردشگران در منطقه تقاضا را برای چنین محصولاتی افزایش داده است، اما تولیدات ارگانیک خانگی سهمی ناچیز از این ظرفیت مناسب دارند، دلیل اصلی آن هم شناخته نبودن آن برای مشتریان است.

وی تصریح کرد: در صورتی که محصولات خانگی در مسیر درست و با تبلیغات مناسب شناسانده شوند، به سرعت بازار را از آن خود می‌کنند زیرا بیشتر مشتریان و گردشگران ترجیح می‌دهند به جای کالاهای صنعتی و غیرارگانیک، محصول طبیعی و سنتی منطقه را هم برای استفاده و هم برای سوغاتی تهیه کنند.

این زن کارآفرین با بیان اینکه تاکنون جلساتی را با مسئولین ادارات داشته‌ام، افزود: انتظار کمک مالی ندارم، بلکه تنها درخواست من همکاری از سوی مسئولان است.

منصف‌جو با اشاره به مشکل مکان فروش محصولات ادامه داد: این مسأله تا حدود زیادی حل شده است، اما با وجود دستور فرماندار مبنی بر بهسازی آن، هیچ اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.

وی در پایان سخنانش گفت: مسئولان به وعده‌های خود عمل نکردند، حتی تابلوهای تبلیغاتی ما را جمع‌آوری کردند که با این اتفاقات انگیزه من از بین رفته است.

شهرستان چالوس با برخورداری از جمعیت زیاد، جوانان این شهرستان همواره با مشکل بیکاری مواجه بوده اند و ایجاد مشاغل کاذب و حتی مهاجرت به شهرهای دیگر راهکارهای موقتی است که گه گاه مردم این شهرستان آن را برای بهبود وضع معیشتی خود برمی‌گزینند.

مسئولان شهرستان هم همواره از تلاش خود برای بهبود وضعیت کسب‌وکار در شهرستان سخن گفته‌اند و از تلاش برای حفظ مشاغل موجود و ایجاد شغل‌های جدید خبر داده‌اند.

اشتغال، اولویت اصلی کشور در این روزها

معاون فرماندار چالوس، که همواره مسئولیت برگزاری جلسات کارگروه اشتغال را بر عهده دارد، دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: یکی از اولویت های کشور در حوزه اجتماعی موضوع اشتغال است و دولت تلاش دارد ابتدا با حفظ وضع موجود، گام‌هایی را برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال بردارد.

حمید محمدی‌فیروز اشتغال، طلاق و اعتیاد را سه دغدغه اصلی مردم خواند و تصریح کرد: همه باید برای رفع این معضلات اجتماعی تلاش و برنامه‌ریزی کنیم و از ظرفیت همه دستگاه‌ها برای کمک به کاهش آن اقدام کنیم، البته همه این موارد از نبود شغل سرچشمه می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اشتغال تاثیری مثبت بر مسایل جسمی و روانی و اجتماعی دارد، تأکید کرد: در شهرستان‌ها باید برنامه‌های تدوین شده توسط دولت به درستی پشتیبانی شده بیشتر وقت مدیران به این مباحث معطوف شود.

اشتغالی که جدی گرفته نمی شود

معاون فرماندار چالوس با تأکید بر لزوم افزایش جلسات رونق تولید و کارگروه اشتغال ادامه داد: باید اولویت موضوعات شهرستانی را به رونق تولید و اشتغال و کاهش طلاق و اعتیاد اختصاص داد.

این مسئول با بیان اینکه تشکیل ستاد و کارگروه رفع موانع تولید و اختصاص تسهیلات برای کارآفرینان و کارگروه اشتغال باید تداوم پیدا کند، خاطرنشان کرد: همه باید تلاش کنیم تا اعتباراتی که به شهرستان اختصاص یافته است به شیوه درستی جذب شود، از طرفی بر تسهیلات پرداختی هم باید نظارت شود تا منجر به اشتغال شود.

محمدی با اشاره به اینکه در حوزه صنعت، اشتغال موردنظر به طور کامل تحقق نیافته است، یادآور شد: در حوزه کشاورزی نیز برخی از واحدها تسهیلات دریافت کرده‌اند اما اشتغال ایجاد نشد که برای شناسایی مشکل و رفع آن باید پیگیری شود.

این مسئول با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر مباحث اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اشتغال خانگی در سال گذشته روند خوبی داشت و امسال هم باید ادامه پیدا کند.

محمدی روستاها را در ایجاد اشتغال بسیار تأثیرگذار دانست و تصریح کرد: در حوزه‌های روستایی شغل‌های موجود باید توسعه یابد و از سوی دیگر مشاغل جدید نیز ایجاد شود تا تولید رونق یابد.

وی با تأکید بر اینکه سرمایه ملی زیادی در مراکز فنی‌وحرفه‌ای وجود دارد، گفت: آموزش هایی در این مراکز در حال اجرا است، در حالیکه این مراکز هنوز به خوبی شناخته شده نیستند، با توجه به امکاناتی که در رشته‌های مختلف صنعتی در این مراکز وجود دارد، باید بیش از پیش به آنها توجه شود تا زمینه برای اشتغال جوانان فراهم باشد.

یکی از بخش‌های بسیار مهم و تأثیرگزار بر ایجاد اشتغال، بخش کشاورزی است که شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های آن و برنامه‌ریزی درست منطقه‌ای در مورد آن می‌تواند تا حد زیادی به رفع معضل بیکاری کمک کند.

شهرستان چالوس با وجود آب‌وهوای مناسب همواره یکی از قطب‌ه ای باغداری در کشور محسوب می‌شود. شناخت جغرافیای منطقه و تعریف طرح‌ه ای زودبازده و پرمحصول برای آن انگیزه زیادی را برای روی آوردن جوانان به این بخش به همراه خواهد داشت.

رئیس اداره جهاد کشاورزی چالوس هم در این مورد اظهار کرد: در سال جاری تاکنون ۸۵ نفر در حوزه کشاورزی برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد تاکنون ۲۳ نفر موفق به دریافت وام شده‌اند، بر این اساس ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

مهاجرت معکوس به روستاها عملی نشده است

یزدانقلی خزایی‌پول با بیان اینکه مهاجرت معکوس به روستاها همواره مدنظر دولت‌ها بوده است، ادامه داد: با وجود تلاش دستگاه‌ها، در عمل مهاجرت معکوس رخ نداده است و بسیاری از روستاهای ما تنها ۴ یا ۵ خانوار جمعیت دارند.

وی با اشاره به موانع مهاجرت معکوس به روستاها تصریح کرد: بر اساس بخشنامه‌های دولتی ساخت منازل مسکونی در روستاها مشکلات زیادی برای ساکنان به همراه دارد و همین مسأله یکی از دلایل مهاجرت روستائیان به شهرها است.

ظرفیت‌های شغلی روستاها شناسایی شود

خزایی با انتقاد از نوع ارائه تسهیلات دولتی به مشاغل روستایی تأکید کرد: ظرفیت‌های روستاها باید شناسایی شود و بر اساس آن تسهیلات داده شود، در غیر این صورت چنین طرح‌هایی موفقیت کامل نخواهند داشت.

وی با تأکید بر اینکه نمی‌توان درحوزه روستایی از بیرون روستا ظرفیت شغلی ایجاد کرد، افزود: در حال حاضر بهترین ظرفیت در روستاهای منطقه احداث باغ و بسیار پردرآمد است، هر یک هکتار باغ یک فرصت شغلی محسوب می‌شود و باعث می‌شود روستاییان در روستاها باقی بمانند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی چالوس با بیان اینکه اولین مشکل مهاجرت از روستا ا تغییر کاربری اراضی کشاورزی در حاشیه شهرها برای احداث منازل مسکونی است، خاطرنشان کرد: هر روستایی می‌تواند بر اساس قانون دام نگهداری کند و نیاز به مجوز هم ندارد، اما محیط زیست با این مسأله مخالف است.

این مسئول از احداث اولین واحد دامداری سه طبقه در مازندران در شهرستان چالوس خبر داد و گفت: این واحد دامداری تاکنون در دو مرحله ۱۵ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است و به زودی زمینه اشتغال را برای تعدادی از جوانان فراهم می‌کند.

بی‌شک کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتی می‌توانند راه ‌حلی مناسب برای رفع معضل بیکاری در هر منطقه‌ای باشند و از سوی دیگر تولید را رونق داده، بخش از نیازهای داخلی را تأمین کنند و در صورت وجود شرایط مناسب، نیم‌نگاهی هم به بازارهای خارجی داشته باشند.

ایجاد ۹ شغل با ۱۱ میلیارد ریال تسهیلات!

محمد دوستعلی‌پور، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت چالوس با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای کاهش بیکاری در شهرستان اظهار کرد: از بین ۳۶ واحد صنعتی که از ابتدای سال ۹۵ تاکنون برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده‌اند، تاکنون ۶ واحد موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

وی افزود: برای سال جاری ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای تسهیلات به واحدهای صنعتی شهرستان درنظر گرفته شده است که تاکنون تنها ۵۰ میلیارد آن دریافت شده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان چالوس تصریح کرد: از این میزان، بر اساس آمارهای ارائه شده ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به سه واحد صنعتی تزریق و برای ۹ نفر اشتغالزایی شده است، سایر واحدهای صنعتی دریافت کننده تسهیلات نیز در مرحله جذب اعتبار و نیرو هستند.

کلام آخر!

مشکل بیکاری جوانان مربوط به امروز و دیروز نیست و همواره یکی از دغدغه‌های مسئولان در تمام سال‌های پس از انقلاب بوده است، به همین دلیل نباید انتظار داشت یک‌باره از بین برود.

با این وجود با برنامه‌ریزی درست باید به روند افزایش اشتغال در کشور سرعت داد و مسئولان نیز باید تلاش کنند با کمترین هزینه‌ها بیشترین بهره‌برداری را انجام داده بخشی از این مشکل را حل کنند.

اگرچه دولت‌ها همواره یکی از شعارهای خود را حل معضل بیکاری قرار داده‌اند، اما با وجود روند کُند ایجاد مشاغل جدید و حتی گاهی حمایت نکردن مناسب از شغل‌های موجود، به نظر نمی‌رسد در سال‌های اخیر دولت موفقیت نسبی در این زمینه کسب کرده باشد.

اگر چه گاهی آمارهای ارائه شده از سوی دولتمردان نشان از کاهش بیکاری در جامعه دارد، اما در عمل این مسأله نمود چندانی ندارد و تغییری در وضعیت معیشتی مردم به وجود نیامده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *