داعش؛ محصولی آمریکایی

اقتدارملارد،داعش نسخه دوم طالبان است که بذر آن با طراحی آمریکا و به منظور تأمین منافع راهبردی آن کشور و در راستای ترسیم خاورمیانه جدید کاشته شد تا در موسم درو، محصول آن برداشت و سپس شاخه های آن بریده شود.

به گزارش اقتدار ملارد، سناریوی داعش، همچون کتابی است که آمریکا مایل است از آخر و بلکه فقط فصل آخر آن خوانده شود. داعش نسخه دوم طالبان است که بذر آن با طراحی آمریکا و به منظور تأمین منافع راهبردی آن کشور و در راستای  ترسیم خاورمیانه جدید کاشته شد تا در موسم درو، محصول آن برداشت و سپس شاخه های آن بریده شود.

 بحران سوریه و تکرار سناریوی طالبان
طالبان از ابتدا برای رویارویی با شوروی سابق و به منظور آزاد کردن انرژی جهان اسلام در مقابل کمونیسم ایجاد شد که علاوه بر ایفای نقش نظامی در صحنه افغانستان، در راستای پروژه اسلام هراسی و اسلام ستیزی به آن اجازه فعالیت، خشونت و افراط گری و حتی اجازه تولید و تجارت مواد مخدر داده شد تا این که این پروژه با حادثه ۱۱ سپتامبر به نقطه رهایی و انفجار رسید و با عنوان «جنگ علیه  ترور» و ورود نظامی آمریکا به افغانستان و ماجراهای پس از آن، مورد بهره برداری قرار گرفت.
تولد داعش نیز ابتدا در راستای تلاش برای سرنگونی نظام سوریه صورت گرفت و علاوه بر ایفای نقش نظامی در صحنه جنگ علیه بشار اسد، همان روش طالبان را در جهت ایجاد تنفر از اسلام در پیش گرفت؛ منابع مالی داعش نیز از طریق اجازه فروش نفت و دیگر منابع طبیعی تأمین شد و نقطه رهایی یا انفجار این پروژه، پیشروی گسترده در عراق و اعلام خلافت اسلامی توأم با رعب و وحشت شدید از جنایات این گروه بود و بهانه کافی را برای دخالت مجدد نظامی در منطقه ایجاد می کرد.
داعش یا دولت اسلامی عراق و شام در سال ۲۰۱۱ و تنها یک ماه پس از شروع جنگ داخلی سوریه شکل گرفت و از همان ابتدا هیچگونه جای  تردیدی نسبت به ماهیت  تروریستی این گروه تکفیری که در آن زمان هنوز وابسته به القاعده محسوب می شد و دوشادوش جبهه النصره علیه نظام سوریه می جنگید و در هدف قرار دادن مردم بی گناه در سوریه و لبنان و عراق و… هیچ تمایزی بین طوایف و مذاهب مختلف قائل نبود، وجود نداشت.
در جریان بحران سوریه، علاوه بر پشتیبانی کامل سیاسی آمریکا و حمایت مستقیم نظامی، مالی و تدارکاتی برخی طرف های هم پیمان آمریکا در منطقه از تروریست های تکفیری، رژیم صهیونیستی نیز به طور مستقیم اقدام به ارائه آموزش، مشاوره و خدمات درمانی گسترده به نیروهای تکفیری در مناطق جولان، قنیطره، عتیبه و دیگر مناطق در مرز سوریه و حتی در داخل فلسطین اشغالی می کرد.
به راستی چرا با وجود بیش از یکصد هزار کشته ناشی از منزجرکننده ترین جنایات علنی داعش و النصره در سوریه و سپس لبنان و عراق، طی سه سال گذشته نه تنها هیچ گونه تحرک بین المللی درجهت جلوگیری از ارسال پول و سلاح و نیرو از برخی کشورهای منطقه برای این گروه های مسلح  تروریستی مشاهده نشد بلکه تأمین مالی و تسلیحاتی به این مولود آزمایشگاهی به مدت سه سال در دستور کار عملی غرب قرار داشت؟

 ائتلاف ادعایی علیه داعش
گروهک  تروریستی داعش نهم ژوئن با لشکرکشی به شهرهای شمال غرب عراق، بخش هایی از این مناطق ازجمله شهر استراتژیک موصل را اشغال کرد و رسانه ها از وجود اسنادی مبنی بر اطلاع سفارت آمریکا در بغداد از برنامه داعش و حزب بعث برای این حمله خبر دادند؛ و اساسا بی اطلاعی از چنین حرکت گسترده نظامی با وجود برخورداری آمریکا از پیشرفته ترین ماهواره های جاسوسی، ادعایی مضحک به شمار می رود.
در حالی که بنا بر گزارش های سازمان ملل، در سال ۲۰۱۳ آمار ۸۰۰۰ کشته در اثر اقدامات  تروریستی و خشونت در عراق، خونبارترین سال را پس از ۲۰۰۸ در این کشور رقم زد، آمار کشتار داعش در عراق تنها طی سه ماه، دستکم ۵۵۵۰ تن اعلام شده که ۹۰ درصد قربانیان را افراد غیرنظامی تشکیل داده اند.
پس از حدود ۳ ماه از پیشروی و کشتار داعش در عراق، به یکباره شاهد ورود آمریکا، انگلیس، فرانسه و ناتو به موضوع مقابله با آن بودیم؛ در حالی که هیچ صحبتی از منشأ تولد، عوامل رشد و حمایت های خارجی به عمل آمده از آن و دلیل چشم پوشی و بلکه حمایت سه ساله بازیگران منطقه ای و بین المللی نسبت به این حجم از فجایع بی سابقه انسانی علیه مردم بی گناه طوایف گوناگون عرب و کرد وترکمان و شیعه و سنی و مسیحی و ایزدی نمی شود.
عناوین فریبنده ای که برای نشست هایی همچون اجلاس ولز و جده و پاریس برگزیده شده، حکایت از تشکیل ائتلاف بین المللی جهت مقابله با داعش داشت و همزمان با سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در افغانستان که در جنگ عراق نیر نقشی اساسی بر عهده داشته و به عبارتی جنگ ساختگی علیه  ترور را برای آمریکا فرماندهی کرده است، به عنوان فرمانده و هماهنگ کننده ائتلاف بین المللی علیه داعش معرفی گردید.
واقعیت ادعای آمریکا و غرب درخصوص مبارزه با تروریسم این است که این گونه تحرک های بین المللی هیچ نشانه ای  از اراده و تصمیم جدی به قطع شاهرگ های اصلی کمک های نظامی و مالی داعش و دیگر گروه های  تروریستی  مشابه، اعمال تحریم و محدودیت برای نابودی یا ناکارآمدسازی آن ها، اقدام قضائی علیه رهبران و عناصر اصلی و دیگر اعضاء این گروه ها و حداقل مهار رسانه های تندرو مشوق و حامی گروه های تروریستی به همراه نداشته است؛ امری که اگر از ابتدا مورد توجه و اهتمام قرار می گرفت، نیازی به هیچ گونه اقدام سخت افزارانه غیر قانونی نمی بود.

 تأمین منابع مالی پروژه  تروریسم
همان طور که نظام بانکی جهانی که تحت سیطره دلار آمریکا می باشد، امکان جابجایی پول های حاصل از تجارت مواد مخدر توسط طالبان را نادیده گرفته و ممکن می ساخت، در مورد داعش نیز همین اتفاق افتاد. منابع مالی داعش که ابتدا کاملاٌ وابسته به حمایت های خارجی و بعضاً قاچاق غیرمنظم و یا باج گیری در قبال آزادی گروگان ها بود، با تسلط بر منابع نفتی الرقه در سوریه و سپس موصل در عراق و هم چنین غارت ۴۲۹ میلیون دلار از بانک مرکزی موصل، این گروه تکفیری را به ثروتمندترین سازمان تروریستی جهان تبدیل ساخت.
پس از آن که داعش توانست بزرگ ترین میدان نفتی در موصل را تصرف کند، بر اساس گزارش ها، فروش نفت به یک کشور همسایه را با قیمت ارزان (از کمتر از ۲۵ دلار تا ۶۰ دلار در هر بشکه) آغاز کردند.
به گفته حسین علاوی مشاور ارشد وزارت نفت عراق و لؤی الخطیب از اعضای مؤسسه بروکینگز و مشاور پارلمان عراق در سیاست های انرژی، درآمد فروش نفت داعش روزانه حدود دو میلیون دلار است. هر روز دویست و ده دستگاه کامیون حامل نفت به خارج مرزهای عراق منتقل می شود که بیشتر آن ها در مرز عراق و ترکیه  تردد دارند. گزارش های غیر رسمی نیز حکایت از فروش روزانه حدود ۱۲۵ هزار بشکه نفت در مجموع عراق و سوریه توسط داعش دارد که بر این اساس روزی ۳ تا ۵ میلیون دلار عاید این گروه  تروریستی می کند.
نفتی که توسط تروریست ها از سوریه غارت می شود توسط کمپانی «اکسون موبیل» آمریکا در بازارهای جهانی  به فروش می رسد و فروش نفت موصل نیز توسط شرکت ملی نفت یکی از کشورهای نفتی همسایه عراق و حمایت همه جانبه واشنگتن در بازارهای جهانی فروخته می شود.
اما نظام بانکی بین المللی که به عنوان مثال سختگیرانه ترین  ترتیبات را برای جلوگیری از جابجایی دارایی های مالی  کاملاً مشروع متعلق به جمهوری اسلامی ایران اعمال می نماید و در حالی که شورای امنیت ابزراهای گوناگونی  برای جلوگیری از دارایی های  تروریست ها در دست دارد، چگونه امکان جابجایی میلیون ها دلار ارز حاصل از فروش نفت توسط داعش در عراق و سوریه فراهم می گردد؟

 اسلام ستیزی و منافع صهیونیستی
تروریسم تکفیری که از ابتدا مقاومت را به شکل عام مورد هدف قرار داده، برخلاف شعارهای مذهبی خود، هدفی جز خدمت به منافع راهبردی رژیم صهیونیستی و حامیان آن نداشته است. از مهم ترین اهداف این سناریو، اولا برنامه ای  است که برای سرنگونی و ضربه زدن به نظام بشار اسد در سوریه طراحی شده بود و ثانیا تکمیل پروژه اسلام هراسی، اسلام ستیزی و جایگزینی تلقی خطرناک بودن اسلام به جای صهیونیزم است.
علی رغم اجماع قاطبه علماء مسلمان بر این که اقدامات داعش هیچ گونه سنخیتی با تعالیم اسلامی نداشته و بلکه برعکس، صددرصد برخلاف احکام و اخلاق اسلامی است و اساسا هرگونه انتساب این گروه خونخوار، بی دین و بی اخلاق به اسلام و مسلمانان، توهین و ظلم بزرگی در حق این دین مبین می باشد، بسیاری از منابع غربی اصرار دارند که عنوان خودخوانده «دولت اسلامی» در عمل برای این گروه به رسمیت شناخته شود.
با نگاهی عمیق تر می توان دریافت که نگرانی و وحشت حاصله از تصویر هولناک اقدامات غیر انسانی داعش در اذهان عمومی به ویژه در غرب، جنایات صهیونیست ها در غزه را تحت الشعاع قرار داده و برای شستشوی دستهای اسرائیلی  آغشته به خون هزاران زن و کودک بی گناه فلسطینی مورد بهره برداری قرار گرفته است. حتی تخریب مساجد، کلیساها، زیارتگاه ها و مزار انبیاء توسط داعش نیز می تواند در جهت عادی سازی اذهان برای اجرای برنامه از پیش طراحی شده تخریب مسجدالاقصی و جایگزینی معبد سلیمان ارزیابی گردد.
رئیس جمهور آمریکا روز سوم سپتامبر با توصیف داعش به عنوان «غده سرطانی»، حکومت ها و مردم سراسر خاورمیانه را دعوت به تلاش مشترک برای جلوگیری از گسترش آن کرد. نیاز به یادآوری نیست که این عبارت خاص و مشهور، پیش از این تنها از سوی امام خمینی(ره) در مورد اسرائیل به کار رفته و متداول بود.
هم چنین نتانیاهو نخست وزیر رژیمی که بارزترین نمونه  تروریسم دولتی می باشد، در آخرین اظهارات خود، با دعوت به جنگ جهانی علیه  تروریسم، اظهار داشت: «وقت آن رسیده که کشورهای سنی منطقه بفهمند که اسرائیل دشمن نیست بلکه ما با هم (علیه  تروریسم) مشغول مبارزه هستیم.»!
لذا جریان فتنه تکفیری بالاتر از موضوع انحراف در اسلام؛ بلکه توطئه ای هدفمند از سوی دشمنان اسلام است که با اهداف رژیم صهیونیستی تلاقی پیدا می کند؛ و به همین دلیل شاهد هستیم که جریان تکفیری هرگز اقدامی علیه رژیم اشغالگر قدس انجام نداده و تنها مسلمانان را مورد هدف قرار می دهد.
با اوصاف فوق الذکر و آشکار بودن عدم صداقت مدعیان این سناریوی ساختگی به اصطلاح «مقابله با تروریزم»، بدیهی است که جایی برای همراهی جمهوری اسلامی ایران با سناریویی که از ابتدا تا انتها برای تأمین غیر انسانی  منافع نامشروع طراحان اصلی آن نوشته شده، وجود نخواهد داشت.
برخلاف حامیان دیروز داعش و مدعیان امروز مبارزه با آن، جمهوری اسلامی ایران در مسیر برخورد با کلیه گروه های  مسلح  تروریستی و تکفیری در سوریه و عراق پیشگام بوده و با جدیت و صادقانه عمل کرده است و معتقد است هرگونه راه حلی در این راستا حتما باید ریشه ای، جامع، غیر گزینشی، با انگیزه محو کامل آن ها و با احترام به حاکمیت عراق و سوریه باشد.

منبع:تسنیم

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *