سلام شب یلدا به گرانی ۶۴ درصدی + جدول

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت مواد خوراکی در آستانه شب یلدای امسال نسبت به آخرین شب یلدا در دولت دهم ۶۴ درصد افزایش یافته است. به عبارتی مردم برای تهیه همان سفره سال ۱۳۹۱ باید ۶۴ درصد پول بیشتری پرداخت کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، در آستانه شب یلدا، گرانی برخی مواد غذایی خبر خوشی برای خانوارها محسوب نمی‌شود.
یکی از شعارها و وعده‌های مسئولان دولت بازگرداندن ثبات به اقتصاد کشور و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها، خصوصا کالاهای اساسی و مواد غذایی بود. مسئولان دولت بارها افزایش تورم در دولت دهم را مورد انتقاد قرار داده‌اند.
اینک در آستانه شب یلدا که به رسم سنت دیرینه،‌ مردم اقدام به خرید مواد غذایی خصوصا میوه می‌کنند، فرصت مناسبی است تا کنترل قیمت مواد خوراکی در دولت یازدهم را به کمک آمارها به قضاوت گذاشت.
مقایسه‌ای میان قیمت مواد غذایی در روزهای منتهی به یلدای ۱۳۹۴ با آخرین شب یلدایی که مردم در دولت دهم گذراندند یعنی یلدای ۱۳۹۱، نشان می‌دهد شب یلدای خانوارهای ایرانی در شرایط فعلی بسیار گران‌تر از دوران دولت دهم خواهد گذشت.
برای این مقایسه از آمارهای هفتگی بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در در دو مقطع ۲۴ آذر سال ۱۳۹۱ و ۲۰ آذر ۱۳۹۴ استفاده شده است.
آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت مواد خوراکی در آستانه شب یلدای امسال نسبت به آخرین شب یلدا در دولت دهم ۶۴ درصد افزایش یافته است. به عبارتی مردم برای تهیه همان سفره سال ۱۳۹۱ باید ۶۴ درصد پول بیشتری پرداخت کنند. در میان سایر خوراکی‌ها، میانگین قیمت میوه‌جات نسبت به یلدای سال ۹۱ بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است.
مقایسه قیمت مواد خوراکی در شب یلدا در دولت‌های دهم و یازدهم
بر اساس این آمار، عدس با ۱۳۷ درصد، سیب‌زمینی با ۱۲۸ درصد و گوجه‌فرنگی با ۱۲۴ درصد به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم گرانی نسبت به یلدای سال ۹۱ قرار گرفته‌اند.
مقایسه قیمت مواد خوراکی در شب یلدا در دولت‌های دهم و یازدهم
در میان میوه‌جات که معمولا رونق‌بخش سفره شب یلدای خانوارهای ایرانی است، بیشترین گرانی نسبت به دولت قبل به ترتیب به خیار با ۸۵ درصد، نارنگی با ۷۸ درصد، پرتقال با ۷۶ درصد، لیموشیرین با ۷۵ درصد و سیب با ۷۱ درصد قرار دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *