در راستای محرومیت زدایی مناطق روستایی صورت می گیرد

شناسایی ۱۸ روستای محروم استان تهران برای فعالیت های جهادی / اجرای دوطرح آب رسانی و ساخت مدرسه در اخترآباد ملارد دراولویت بسیج

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهداء (ع) استان تهران گفت: درراستای انجام فعالیت های جهادی ، روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تهران ازنظر وضعیت فرهنگی، امکانات زیرساختی، اشتغال ، خدمات سلامت و دیگر موضوعات مورد بررسی قرارگرفته و بر اساس میزان محرومیت اولویت بندی شدند.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، قرارگاه جهادی شهرستان ملارد با موضوع محرومیت های بخش اخترآباد ملارد با حضور عبدالله اصغری مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهداء (ع) استان تهران ، حجت الاسلام حسینی نوری امام جمعه ملارد ، مجتبی شاهقلیان معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان ملارد ، انصاری بخشدار بخش صفادشت و مسئولین شهرستانی برگزار شد . این جلسه با موضوع اجرای طرح آب رسانی به روستای محمدآباد غمشلو از توابع بخش اخترآباد شهرستان ملارد و بررسی راهکارها و میزان همکاری دستگاه های مختلف در راستای حل مشکلات آب شرب مردم این روستا در سالن جلسات سپاه شهرستان ملارد برگزار شد .

اصغری در این جلسه با اشاره به شناسایی روستاهای محروم توسط بسیج سازندگی گفت : قرارگاه جهادی سپاه حضرت سید الشهداء استان تهران در طی یک سال گذشته نقاط محروم استان تهران را شناسایی و مورد بررسی قرارداده است. در طی یک سال با اقدامات کارشناسی تمام روستاهایی که بالای ۲۰ خانوار هستند ازنظر وضعیت فرهنگی، امکانات زیرساختی، اشتغال ، خدمات سلامت و دیگر موضوعات مورد بررسی قرارگرفتند. هدف از این بررسی ها ، شناسایی روستاهای محروم استان تهران برای فعالیت تیم های جهادی جهت ارائه خدمات جهادی در حوزه های مختلف است که نتایج خوبی را در برداشت.

وی با اشاره به اولویت بندی نقاط محروم تشریح کرد: با اطلاعات و تجزیه و تحلیل صورت گرفته ، با اولویت بندی روستاهای محروم از ۱۸ نقطه ، دو محل بیش از نقاط دیگر اولویت رسیدگی داشتند . در این بین اولویت دارترین نقطه ، منطقه روستای اخترآباد شهرستان ملارد انتخاب شد و تصمیم برآن شد تا طی برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت وضعیت فرهنگی ، اشتغال زایی، خدمات سلامت و خدمات عمرانی در این منطقه در دستور کار قرارگیرد .

اصغری با اشاره به اولویت اول حل مشکلات مردم در منطقه اخترآباد تصریح کرد: ماموریت اولی که ما در شهرستان ملارد دنبال می کنیم حل مشکل آب شرب روستای محمدآباد غمشلو از توابع منطقه اخترآباد شهرستان ملارد می باشد. در حال حاضر بررسی های مهندسی و کارشناسی لازم در خصوص انجام این پروژه صورت گرفته و طرح های آن آماده است.

وی با اشاره به مشکل نبود آب شرب در روستای محمد آباد غمشلو اذعان کرد: متاسفانه نبود آب آشامیدنی سالم در این روستا موجب مشکلات و دشواری های بسیاری برای مردم شده است .  وقتی در این منطقه افراد خیر برای مشارکت دعوت شدند ، وضعیت به شدت آن ها را تحت تاثیر قرارداد.

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهداء (ع) با اشاره به حجم اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح آب رسانی به روستای محمد آباد اظهار کرد: در بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان آبفای روستایی استانداری تهران مبلغ مورد نیاز برای اجرای این طرح ، ۸۰۰ میلیون تومان اعلام شده است. از این میزان حجم اعتبارات مورد نیاز بسیج سازندگی اعلام آمادگی کرده است که مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان را جهت اجرای طرح و زیر نظر آبفای روستایی استانداری تهران پرداخت می کند تا پروژه آغاز شود.

وی با اشاره لزوم اجرای این طرح افزود : مردم این روستا در حال حاضر از بخشی از آب مصرفی خود را از قنات برداشت می کنند که از نظر بهداشتی مشکلات زیادی را دارد و بخش دیگر آب شرب آن ها به وسیله تانکر های آب رسان تامین می شود که کافی نیست . تصمیم گرفتیم در این موضوع و در راستای محرومیت زدایی این روستا به کمک دولت آمده وبا توان جهادی آن را برطرف سازیم .

اصغری با اشاره به لزوم تلاش همه دستگاه ها یرای محرومیت زدایی روستاها گفت: در صورت رفع مشکلات مردم و ازبین بردن محرومیت ها بسیاری از مشکلات ناشی از مهاجرت به شهرها و اشتغال حل می شود . محرومیت زدایی را می توان با اقدامات جهادی انجام داد . درباره همین طرح آب رسانی روستای محمد آباد غمشلو در گذشته اعتبارات از سوی دولت تخصیص داده شده بود و پروژه نیز تا بخشی صورت پذیرفته بود اما متاسفانه به دلیل برخی مشکلات در طراحی اولیه ، نیمه کاره به حال خود رها شده بود.

وی با اشاره به نبود تعداد کلاس مدرسه لازم برای جمعیت روستاهای بخش اخترآباد اذعان کرد: در حال حاضر تنها یک مدرسه به مرکزیت اخترآباد در آن منطقه وجود دارد و دانش آموزان روستاهای اطراف برای ادامه تحصیل مجبور هستند هزینه مالی و زمانی قابل توجهی کرده و تا اخترآباد روزانه رفت و آمد کنند. این درحالی است که تنها مدرسه اخترآباد ظرفیت زیرساختی پذیرش جمعیت دانش آموزی آن منطقه را هم ندارد .

مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهداء (ع) با اشاره به آمادگی بسیج سازندگی جهت احداث مدرسه در منطقه اخترآباد افزود: بسیج سازندگی در موضوع ساخت مدرسه در این منطقه نیز اعلام آمادگی نموده و در صورت تحویل زمین با کمک خیرین مدرسه در راستای افزایش زیرساخت آموزشی و محرومیت زدایی منطقه در اسرع وقت و تا پایان تابستان احداث می شود .

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *