شورای عالی میراث فرهنگی احیا می‌شود

اقتدارملارد-رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تلاش این سازمان برای احیای شورای عالی میراث فرهنگی خبر داد.

خبرگزاری فارس: شورای عالی میراث فرهنگی احیا می‌شود

به گزارشپ اگاه خبری اقتدارملاردبه نقل از فارس ، صنایع دستی و گردشگری، محمدعلی نجفی در خصوص موضوع تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه، گفت: میراث فرهنگی و گردشگری،کارهای میان بخشی و فرابخشی هستند و یک وزارتخانه به تنهایی نمی‌تواند این کار را عهده دار شود.

وی از جلسه مشترک مسئولان سازمان میراث فرهنگی با کار گروه کمیسیون فرهنگی مجلس برای بررسی طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه خبر داد ‌و افزود: توان نهاد ریاست جمهوری برای اداره سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یکی از معاونت‌های آن بسیار بالا است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ادامه داد: قدرت مانور و انعطاف نهاد ریاست جمهوری برای اداره سازمان میراث فرهنگی هر نوع تصمیمی را برای تبدیل آن به وزارتخانه بی‌معنا کرده است، از این رو باز هم برای بهره‌گرفتن از نظرات اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس مقرر شد در یک جلسه خاص با کار گروه کمیسیون فرهنگی مسائل مختلف مطرح و توافقی در این خصوص حاصل شود.

نجفی در تشریح اولویت‌های سازمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: در حال حاضر به لحاظ شرایط موجود و درهم‌ریختگی که در درون سازمان وجود دارد قبل از هر چیزی باید بنای کار‌ها بر رفع آشفتگی و بازگشت انسجام به بدنه سازمان باشد.

وی با بیان اینکه ایجاد انسجام و رفع به هم ریختگی موجود در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اولویت اصلی پس از تصدی بر این سازمان بوده است، افزود: از اهم برنامه‌های سازمان در حال حاضر سر و سامان بخشیدن به همه فعالیت‌ها از جمله نیروی انسانی، شرایط فیزیکی و امکانات است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با تأکید بر اینکه هر چه سریعتر باید مشکلات موجود در سازمان با همکاری مجلس به ویژه کمیسیون فرهنگی مرتفع شود، تصریح کرد: متأسفانه از ۲ هزار کادری که در ستاد مرکزی سازمان مشغول هستند فقط ۶۰۰ نفر آن‌ها رسمی بوده و بقیه به صورت قراردادی مشغول به کار در این سازمان هستند.

وی آمار مربوط به نیروهای رسمی سازمان میراث فرهنگی را ناامید کننده خواند و گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظر بودجه، شرایط فیزیکی، امکانات ساختمان و فضای کاری در شرایط بسیار بدی قرار دارد.

نجفی تأکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های مثبتی که در سازمان مذکور در حال انجام است از سال آینده باید منتظر نمود ظاهری نتایج مثبت در حوزه‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی باشیم.

وی درباره حضور خود در کمیسیون فرهنگی مجلس٬ گفت: با توجه به ارتباط مستقیم کمیسیون فرهنگی با مجموعه مسایل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لازم است ارتباط تنگاتنگی با این کمیسیون داشته باشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با بیان اینکه هر نوع تصمیم‌گیری درباره سازمان میراث فرهنگی باید از کانال کمیسیون فرهنگی مجلس انجام گیرد، تصریح کرد: در جلسه هفته گذشته در کمیسیون فرهنگی مجلس ابتدا گزارشی در مورد وضعیت فعلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هر یک از ۳ بخش ارایه کردیم.

وی در تشریح محورهای مطرح شده در کمیسیون فرهنگی مجلس، افزود: در حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس توضیحاتی درباره مشکلات موجود در سازمان میراث فرهنگی از جمله منابع انسانی، بودجه و اعتبار، امکانات فیزیکی، ضعف‌ها و اشکالاتی که در وضعیت فعلی سازمان وجود دارد ارائه شد.

نجفی با بیان اینکه رویکردها و برنامه‌های جدید سازمان نیز به کمیسیون فرهنگی مجلس ارایه شد، تصریح کرد: با صحبت‌هایی که صورت گرفت برداشت و رویکرد کمیسیون نسبت به سازمان و مدیریت جدید آن بسیار مثبت بود.

وی با تأکید بر اعلام حمایت کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به مجموعه مسائل سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری افزود: برنامه‌های جدیدی از سوی اعضای کمیسیون مذکور در خصوص بهبود شرایط  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شد که ما آن‌ها را در قالب برنامه‌ها برای اجرایی شدن خواهیم گنجاند.

نجفی در تشریح پیشنهادات کمیسیون فرهنگی مجلس، از نگاه مثبت مجلس به تقویت گردشگری خارجی خبر داد و گفت: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس بر این باور هستند که پتانسیل‌های خوبی برای توسعه گردشگری سلامت، زیارتی و طبیعت در کشور وجود دارد که البته این موضوع مورد  تایید سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز هست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از تلاش این سازمان برای احیای شورای عالی میراث فرهنگی خبر داد و تأکید کرد: از مجموعه مذاکرات انجام شده به نظر می‌رسد اعضای کمیسیون فرهنگی هم به این موضوع نگاه مثبتی دارند.

وی با بیان اینکه متأسفانه شورای مذکور با اینکه منشأ و منبع قانونی دارد در سال‌های گذشته به طور کامل تعطیل شد، افزود: به تازگی نامه‌ای از سوی سازمان میراث فرهنگی به معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای احیای شورای مذکور ارسال شده است.

نجفی با بیان اینکه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد به کمبود اعتبارات در سازمان میراث فرهنگی و به طور کل اعتبارات فرهنگی کشور هستند، افزود: ما باید در دولت تلاش کنیم در لایحه بودجه ۹۳ سطح این اعتبارات را بالا ببریم و نمایندگان در کمیسیون فرهنگی مجلس نیز می توانند حمایت خود را در حین بررسی لایحه بودجه نشان دهند.

معاون رئیس‌جمهور از آمادگی این سازمان برای حضور در مجلس و همکاری با اعضای کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون مرتبط یا موضوعات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *