پژوهشگر مهدوی مطرح کرد ضرورت بررسی جدی نشانه‌های ظهور و آخرالزمان

ضرورت بررسی جدی نشانه‌های ظهور و آخرالزمان

یکی از پژوهشگران حوزه مهدویت گفت: برای تایید و جلوگیری از انتشار برخی مطالب اشتباه در خصوص آخرالزمان و نشانه‌های ظهور باید مطالب مرتبط با این بحث بررسی شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتدارملارد : از قم، مصطفی ورمزیار صبح امروز در آخرین نوبت کمیسیون یکم دوازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، ضمن ارائه مقاله طلوع خورشید از مغرب نماد یا واقعیت، با بیان اینکه یافته‌های مربوط به نشانه‌های ظهور، علائم قیامت در برخی از موارد غیر عادی و عجیب است، تصریح کرد: در بحث علائم ظهور این فرضیه مطرح شده که احتمال دارد زبان بیان اینگونه موارد، نمادین و غیر واقعی باشد که برخی موارد هم چون فرضیه دجال از این دست است.

وی با اشاره به فرضیات موجود درباره نشانه‌های ظهور تصریح کرد: طلوع خورشید از مغرب به عنوان یکی از علائم ظهور و یا نشانه‌های قیامت، مطرح شده که می‌توان بررسی کرد که این مطلب جریانی واقعی است و رخ خواهد داد یا اینکه مسئله‌ای نمادین بوده و معنای ورای ظاهر دارد.

این پژوهشگر مهدوی با تاکید بر اینکه طلوع خورشید از مغرب به عنوان یکی از علائم ظهور و یا از اشراط الساعه و نشانه‌های قیامت، در منابع شیعه و اهل سنت بیان شده است، افزود: در منابع اهل سنت این نشانه به عنوان اشراط الساعه با ویژگی‌های خاصی در کیفیت طلوع و وضعیت مردم بعد از طلوع بیان شده و روایات بیانگر عدم قبولی ایمان و توبه پس از طلوع، به وفور در منابع ایشان یافت می‌شود؛ در منابع شیعه نیز همین مفاهیم انعکاس دارد با این ویژگی که واقعه طلوع را با ظهور امام مهدی(عج) مرتبط کرده‌اند.

وی با اشاره به واقعی بودن مسئله طلوع خورشید از مغرب براساس روایات، خاطرنشان کرد: جنبه واقعی بودن طلوع خورشید از مغرب به خاطر وجود روایات فراوان که اشاره مستقیم به خورشید آسمان دارد و نیز قرینه‌های دیگر که قابل حمل بر معنای نمادین نیست، تقویت می‌شود و نظریه نمادین و سمبلیک بودن طلوع خورشید از مغرب اگر چه مستند روایی ندارد اما با توجه به سایر قرائن و شواهد قابلیت طرح در مجامع علمی را داشته و دور از آبادی نخواهد بود.

ورمزیار با تاکید بر ضرورت تحقیق جدی برای دریافت و تایید نشانه‌های ظهور و قیامت تصریح کرد: بسیاری از افراد سعی دارند با انتشار مطالب واهی و کذب در خصوص آخرالزمان و نشانه‌های آن، مردم را از مفاهیم ظهور و منجی دور کنند.

انتهای پیام/۲۲۵۸/ع

منبع : فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *