ظریف: دنیا «برنامه غنی سازی ایران» را به رسمیت شناخت

اظهارات ظریف و کری بعد از توافق ژنو در برخی موارد از جمله حق غنی‌سازی متناقض یکدیگر است.

اظهارات ظریف و کری بعد از توافق ژنو در برخی موارد از جمله حق غنی‌سازی متناقض یکدیگر است.

 

اقتدارملارد

 

به گزارش اقتدارملارد به نقل از فارس، جان کری وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری تأکید کرد که بدون تصمیم ایران چنین توافقی حاصل نمی‌شد و البته ادامه داد که در توافق گام اول به هیچ عنوان نیامده که ایران حق غنی‌سازی دارد.

وزیر خارجه آمریکا درباره توافق اولیه ایران و 1+5 در ژنو گفت: امروز ما در حال برداشتن یک گام جدی در جهت پاسخ به تمامی سوالاتی که در این سالها پیش آمده است، هستیم. ما این گام را در جهت توافق جامع‌تر برداشتیم تا جلوی پیشرفت هسته‌ای ایران و غنی‌سازی ایران و توسعه از هم‌اکنون به بعد برنامه هسته‌ای ایران را بگیریم و در نهایت ثابت شود که که دیگر برنامه هسته‌ای ایران منطقه و کشورهای دیگر را تهدید نمی‌کند. اگر ایران بتواند این گام را بردارد به یک راه حل نهایی و جامع تر که دنیا را امن می کند، می‌رسیم.

کری تأکید کرد: توافق حاصل شده یک گام اول است که برنامه هسته‌ای ایران را به عقب می برد، فاصله مدت زمانی که ایران احتیاج دارد که به بمب برسد، به عقب می برد، متحدان ما همچون اسرائیل را امن تر می کند این فرایند مشکل و دشواری بوده است و این فرایند سختی برای ما و متحدان ما بوده است و برای دولت ایران همس سخت بوده است.

وی تصریح کرد: فاز بعدی سخت تر و در عین حال تأثیر گذارتر خواهد بود در حالیکه ما اختلاف اساسی خود را داریم و این باید حل بشود واقعیت این است که بدون تصمیم ایران نمی‌توانستیم به این توافق برسیم. ظریف به سختی تلاش کرد و ما به وضوح به این مسئله اعتقاد داریم و خیلی خوشحال هستیم که ایران چنین تصمیمی گرفت و از ظریف بخاطر این تلاش تشکر می‌کنیم.

کری گفت: ما باید به دنیا ثابت کنیم که ایران حرفی که در این سالها زده است و این بوده که برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دارد، صحت داشته است و با توافق اولیه فرصتی را ایجاد کردیم که به توافق نهایی برسیم که ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

وی در ارتباط با تحریم‌ها گفت: ما معتقدیم که این تحریم‌ها هستند که ایران را به مذاکرات آوردند و در نهایت ما را به سوی مذاکرات جامع تر می برند اما این این تحریم ها به خودی خود هدف نبودند. هدف تحریم‌ها این بود که مذاکره داشته باشیم و این همان اتفاقی است که هم‌اکنون در حال رخ دادن است و هدف دیگر این است که یک توافق قوی و محکم برای چک کردن برنامه هسته‌ای ایران داشته باشیم.

ظریف: هیچ یک از مراکز غنی سازی تعطیل نمی شود

 

صحبت های کری در حالی است که وزیر امور خارجه گفت:هیچ یک از مراکز غنی سازی تعطیل نمی شود و فردو و نطنز به کار خود ادامه می دهند و برنامه آب سنگین اراک با وضعیت کنونی ادامه می یابد و هیچ ماده ای از کشور خارج نمی شود و تمام مواد غنی شده در کشور می ماند.

محمد جواد ظریف با بیان اینکه برنامه هسته ای ایران ادامه پیدا خواهد کرد، افزود: این برنامه شناسایی شده است و حق مردم ایران نسبت به فناوری صلح آمیز هسته ای در معاهده ان پی تی به عنوان حق غیرقابل انتظار مورد شناسایی قرار گرفته و ضرورت دارد کشورها مانعی بر آن ایجاد نکنند.

ظریف تصریح کرد: این برنامه ادامه می یابد و به تدریج تمام تحریم ها و تضییقات علیه مردم ایران به بهانه برنامه هسته ای رفع خواهد شد. با یک شروع جدی در شش ماه آینده و با مذاکراتی که به سمت رفع کلیه تحریم های  شورای امنیت سازمان ملل و تحریم های دو و چند جانبه حرکت خواهد کرد در عین حفظ برنامه غنی سازی کشور، برنامه غنی سازی ادامه خواهد داشت و تولید اورانیوم 5 درصد در کشور به شکل گذشته ادامه می یابد.

وی گفت: هیچ یک از مراکز غنی سازی تعطیل نمی شود و فردو و نطنز به کار خود ادامه می دهند و برنامه آب سنگین اراک با وضعیت کنونی ادامه می یابد و هیچ ماده ای از کشور خارج نمی شود و تمام مواد غنی شده در کشور می ماند. تحریم های موجود به سمت کاهش پیش خواهد رفت، هیچ تحریمی اعمال نخواهد شد، منابع مالی ایران بازخواهد گشت.

ظریف با ذکر این نکته که برنامه هسته ای ایران به سمت عادی شدن پیش می رود، افزود: یک بحران غیرضروری که بدخواهان ایران از آن بهره برداری می کردند به یاری خدا و با تلاش همه دست اندرکاران به سمت حل شدن پیش می رود. از مشتعل شدن آتش درگیری در منطقه جلوگیری شده و خواسته بدخواهان این مردم به سنگ خورد و دیدند که نمی توانند با دروغ، جوسازی و فریب مانع درج واقعیات درباره مردم ایران شوند.

وزیر خارجه ادامه داد: این موفقیت بزرگی است که تلاش های سردمداران رژیم صهوینیستی برای وارونه جلوه دادن برنامه صلح آمیز ایران و وارونه نشان دادن چهره مردم به تدریج خنثی می شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *