نرخ صعودی قیمت خودرو

آیا افزایش قیمت خودرو ادامه دار است؟

محمدرضا نجفی‌منش، کارشناس صنعت خودرو، با بیان این‌که افزایش قیمت خودرو ناشی از عوامل داخلی است، گفت: از ابتدای روی کار آمدن آقای روحانی حقوق کارگران شش برابر و قیمت طلا و سکه بیش از ده برابر، قیمت مسکن حدود ده برابر، نرخ دلار هفت برابر و مجموع نقدینگی شش برابر و هزینه‌های تولید بیش از هفت برابر افزایش یافته است، این در حالی است که قیمت خودرو هنوز شش برابر هم نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتدار ملارد، پراید به دلیل این‌که کمترین قیمت را بین تولیدات داخلی دارد به نوعی ویترین خودروسازی کشور شده، اما این خودرو بر اساس اعلام رسمی خودروسازی سایپا از خط تولید خارج شده است. هرچند برخی اخبار منتشرشده در خبرگزاری‌های کشور در این باره مدعی شده که در بررسی ترازنامه این شرکت مشخص شده پراید همچنان تولید می‌شود، اما اگر این موضوع نیز صحت داشته باشد این موضوع هنوز نتوانسته بر قیمت این خودرو در بازار تاثیر بگذارد.

آنچه مشخص است این است که قیمت خودرو با قدرت خرید خانوار‌های ایرانی هیچ تناسب و تطابقی ندارد و یک خانواده کارگری با دریافت حقوق ماهانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باید سه سال تمام بدون در نظر گرفتن هزینه‌های دیگر تمام حقوق خود را پس‌انداز کند تا آن را بخرد؛ در حالی که سایر مولفه‌های اقتصادی کشور از جمله تورم ثابت باشد و قیمت خودرو بر همان پایه ۱۰۰ میلیون تومان بماند.

در این گزارش به بررسی دلایل افزایش قیمت خودرو و راهکار‌های کاهش آن پرداخته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

با خروج آمریکا از برجام کلیه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. حتی رنو و پژو که در زمان اجرای برجام با اشتیاق وارد ایران شده و مسوولان وقت وزارت صمت هم برای ورود آن‌ها فرش قرمز پهن کرده بودند بدون معطلی با خروج آمریکا از برجام چمدان‌های خود را بستند و ایران را ترک کردند. از ابتدای سال ۹۷ که آمریکا از برجام خارج شد به دلیل این‌که صنعت خودروسازی وابستگی زیادی به کشور‌های دیگر داشت با مشکلات زیادی روبه‌رو شد؛ از بحث تامین قطعات تا تعهداتی که متوجه خودروسازان بود.

انتهای پیام/احمدیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *