لغو تحریم‌های ممیدان گازی مشترک ایران و انگلیس

اقتدارملارد-وزارت انرژی انگلیس تحریم‌های میدان گازی رهوم که در مالکیت ایران و انگلیس در دریای شمال است را رفع و اعلام کرد که پول حاصل از فروش گاز سهم ایران در این میدان گازی در حساب‌های بانکی این کشور بلوکه خواهد شد.

خبرگزاری فارس: لغو تحریم‌های میدان گازی مشترک ایران و انگلیس/ بلوکه پول فروش گاز ایران از این میدان

به گزارش پایگاه خبری اقتدارملاردبه نقل از فارس وزارت انرژی انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که ممنوعیت تولید گاز میدان عظیم گازی رهوم که در مالکیت مشترک شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم و شرکت ملی نفت ایران است، رفع شده است.

این میدان گازی در سال 2010 به علت تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت‌های ایرانی تعطیل شد و اکنون انگلیس که از نظر تامین گاز مورد نیاز خود با مشکل روبرو است، به بهانه پیشگیری از ایجاد هرگونه آسیب به این میدان گازی، تحریم آن را لغو کرده است.

در بیانیه وزارت انرژی انگلیس آماده است، مجوز آغاز به کار این میدان گازی به منظور جلوگیری از خسارت دائمی به این میدان گازی با فشار و دمای بالا صادر شده است چراکه این میدان برای تعطیلی دائمی طراحی نشده است.

به نوشته این بیانیه، این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت انگلیس از آغاز به کار و تولید مجدد گاز در میدان گازی رهوم حمایت می‌کند؛ این اقدام برای پیشگیری از خسارات محیطی بالقوه و از بین رفتن احتمالی ارزش این میدان ضروری است.

میدان گازی رهوم پیش از تعطیلی در اکتبر 2010، حدود 4 درصد گاز انگلیس را تامین می‌کرد. استخراج گاز از این میدان در دسامبر 2005 آغاز شد و برای ساخت آن 565.6 میلیون دلار هزینه شده است.

شرکت بریتیش پترولیوم اعلام کرد: برای گفتن اینکه چه زمانی تولید گاز در این میدان گازی از سرگرفته خواهد شد، بسیار زود است.

سخنگوی این شرکت در این‌باره گفت: ما در انتظار دریافت مجوزهای نهایی در هفته‌های آینده هستیم که به ما این اجازه می‌دهد تا برای آغاز به کار این مجدد این میدان اقدام کنیم.

با این وجود، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت‌های ایرانی از جمله شرکت ملی نفت ایران همچنان پابرجاست.

دولت انگلیس نیز اعلام کرد که درآمدهای شرکت ملی نفت ایران از فروش گاز تولید میدان گازی رهوم بلوکه خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *