مدفن عموی حضرت حجت(عج) درملارد / مردم، برکت شهر را از وجود امام زاده ابراهیم(ع) می دانند

مقبره امام زاده ابراهیم(ع) از فرزندان امام هادی(ع) ، در شهر ملارد محل زیارت و تبرک جستن مردم شهرستان ملارد است .

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، امامزاده ابراهیم(ع) یکی از امام زادگان ،  هم‌اکنون از بناهای تاریخی شهرستان ملارد محسوب می‌شود. بنا بر اسناد و باور اهالی شهر ملارد، امام زاده سید ابراهیم از فرزندان امام هادی (ع) می‌باشد. مقبره ایشان یکی از زیارتگاه‌های مورد توجه اهالی ملارد و روستاهای پیرامون است.

امام زاده ابراهیم(ع)
امام زاده ابراهیم(ع)

در تشریح نمای قدیمی آن می
توان گفت: اتاقکی بود کاهگلی و بدون زرق و برق که با مصالحی از خشت و گل ساخته شده بود و در وسط آن معجری چوبی که از قدمت زیادی برخوردار نبود قرار داشت. درب ورودی آن پوسیده و موریانه خورده و بام آن کاهگلی و کمی انحنا و قوس داشت.(۱) این در حالی است که با تلاش مردم و سازمان اوقاف این بقعه تغییرات زیادی کرده است. گنبد مرمت شده و ضریح زیبای چهارگوش و تزئینات داخلی این بقعه با ایجاد فضایی دل‌نشین، حال و هوای بقعه امامزاده ابراهیم (ع) را زیباتر کرده است.

IMG_2399

IMG_2406

IMG_2404

امامزاده ابراهیم (ع) از جمله زیارتگاه‌های غرب تهران است که در یک کیلومتری شهر ملارد قرار دارد. این بقعه متبرکه سالیان دراز است که محل زیارت مردم و برگزاری مراسمات بزرگی همچون تجمیع دسته جات عزاداری در روز عاشورا، برگزاری مراسم اربعین ، دعای عرفه، جشن نیمه شعبان و… می‌باشد.

IMG_2409

IMG_2411

IMG_2946

تدفین حدود ۱۰۰ شهید گلگون کفن در کنار بقعه امامزاده ابراهیم (ع) نشانی دیگر از جایگاه پراهمیت این امامزاده در بین مردم شهر ملارد است. زمین گلزار شهدای ملارد در ضلع شمال شرقی این امام زاده قرار دارد که علاوه بر شهدای هشت سال دفاع مقدس، شش شهید گمنام، هشت شهید اقتدار و پیکر سه شهید از مدافعان حرم حضرت زینب (س) را در سینه خود جای داده است.

IMG_2413

IMG_2416

IMG_2412

قبرستانی در جوار امامزاده ابراهیم قرار گرفته است که امروزه تنها قبرستان ملارد به شمار می
آید. بنابراسناد تاریخی در محوطه این قبرستان، درختان توت فراوانی وجود داشت که مردم به هنگام زیارت اهل قبور از آن
 می
خوردند. امروز نیز قسمتی از آن درختان همچنان وجود دارد. از زمان شکل گرفتن این قبرستان تاریخ دقیقی در دست نیست ولی می توان قدمت آن را از زمانی دانست که اهالی روستای خشّاب، مردگان خود را در آن جا به خاک سپرده اند . خرابه
های روستای خشّاب تا نیم قرن پیش در محدوده مکانی که امروزه دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده است ، قرار داشته است.(۲)

انتهای پیام/

۱و۲٫ تاریخ و فرهنگ شفاهی ملارد قدیم/ تألیف: معین
الدین محرابی و اعظم
السادات قاسمی.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *