مدیران ادارات به‌طور مستمر به روستاها سرکشی کنند

فرماندار شهرستان ملارد گفت: مدیران ادارات باید به‌طور مستمر به روستاها سرکشی کنند؛ روستاییان با نبود اشتغال به شهرها مهاجرت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد،بهمن خطیبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران اظهار داشت: یکی از معضلاتی که کلان‌شهرها و شهرستان‌های بزرگ و پرجمعیت کشور با آن روبه‌رو هستند، معضل و پدیده منفی مهاجرت از روستاها به شهرهاست.

وی افزود: در گذشته جمعیت اصلی کشور را روستاییان تشکیل می‌دادند که این ترکیب هم‌اکنون تغییر کرده و اکثریت جمعیت ایران در شهرها ساکن هستند.

فرماندار شهرستان ملارد تصریح کرد: خالی شدن روستاها، آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای کشور به‌ویژه در حوزه‌های کشاورزی، اقتصادی و دامداری داشته و اگر برای مقابله با این پدیده منفی برنامه‌ریزی ویژه نداشته باشیم، در آینده آسیب‌های بیشتری را متحمل می‌شویم.

خطیبی گفت: یکی از راهکارهای اصلی و مهم مقابله با پدیده منفی مهاجرت از روستاها به شهرها، فراهم‌سازی امکانات و زیرساخت‌های لازم برای روستاییان است تا جوانان ساکن این مناطق مجبور به مهاجرت به شهرها نشوند.

وی بیان داشت: اکثریت مطلق کسانی که از روستا به شهر مهاجرت می‌کنند، جویای کار هستند و اگر کار مناسب با درآمد معقول داشته و حتی از امکانات اولیه برخوردار باشند، حاضر به مهاجرت و تحمل سختی‌های غربت نمی‌شوند.

فرماندار شهرستان ملارد گفت: دولت یازدهم برنامه‌ریزی خوبی را برای حمایت از روستاییان و فراهم‌سازی امکانات لازم برای آن‌ها انجام داد و اگر این برنامه توسط بدنه اجرایی به‌درستی پیاده‌سازی شود، بخش مهمی از اهداف دولت محقق خواهد شد.

خطیبی افزود: انتظار از مدیران دستگاه‌های اجرایی و به‌ویژه دستگاه‌هایی که ارتباط مستمر با موضوعات روستاییان دارند، این است که به‌طور مداوم به روستاها سرکشی کرده و برای رفع مشکلات این قشر از جامعه برنامه‌ریزی و تلاش کنند.

وی ادامه داد: به‌طور قطع، فرمانداری شهرستان ملارد از برنامه دستگاه‌های اجرایی برای کاهش مشکلات روستاییان در حد توان حمایت می‌کند و انتظار داریم مدیران دستگاه‌های اجرایی، با افزایش تلاش و حرکت هدفمند، اعتبارات تخصیص‌یافته به بخش روستاهای ملارد را جذب کنند.

فرماندار شهرستان ملارد با تأکید بر اینکه روستاهای این شهرستان دارای ظرفیت‌های بسیاری است، بیان داشت: توجه به رفع مشکلات روستاییان و توسعه امکانات در روستاها یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که باید بیش از گذشته مدنظر مسؤولان در دستگاه‌های مختلف باشد.

خطیبی ادامه داد: هم‌اکنون روستاییان با توجه به کمبود امکانات و نبود اشتغال به شهرها مهاجرت می‌کنند که البته این مهاجرت نیز نمی‌تواند مشکلات آنان را برطرف کند.

وی ایجاد بسترهای ایجاد اشتغال برای روستاییان را مهم خواند و گفت: جوانان در روستاها در صورت داشتن کار و کسب درآمد در همان روستاها ساکن می‌شوند و به تولیدات روستایی خود می‌پردازند.

فرماندار شهرستان ملارد توسعه خدمات آموزشی،‌ رفاهی، خدمات درمانی و بهداشتی و ایجاد مراکز آموزشی را از دیگر نیازهای روستاها دانست و افزود: در این حوزه نیز روستاهای این شهرستان نیازمند توجه است و باید با تخصیص اعتبارات این مهم به نتیجه برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *