چهارشنبه سوری

مردم خسارت های محیط زیستی چهارشنبه سوری را کاهش دهند

سر و صدای شب چهارشنبه سوری و ایام نوروز، یادآورمیدان جنگ است.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد / :چهارشنبه سوری دیگرطعم و بوی چهارشنبه سوری های قدیم را ندارد.کسی دیگراز روی آتش نمی پرد. کسی دیگرنمی خواند. ( زردی من از تو، سرخی تو از من ) سر و صدای شب چهارشنبه  سوری  و ایام  نوروز، یادآورمیدان جنگ است.

 صدایی  گر شنیدی، صحبت  ترقه  و نارنجک دستی و دینامیت کپسولی است. بویی اگربه مشامت  رسید، بوی دود لاستیک، باروت ، زرنیخ، پوست  وگوشت واستخوان سوخته است. بیمارستان ها و نیروی انتظامی آماده باش هستند و بازارآتش نشانی  و اورژانس گرم است، فضای مجازی همچون ماهی  بیرون افتاده از آب، برای این سوژه ی جذاب و معرکه له له می زند.

مهم ترین پیام و آموزه ی چهارشنبه سوری در دادن سرخی و گرفتن زردی است، در نیکویی بی منت و بخشش بی پایان است، دراین دنیای وانفسای مادی که پول و مال اندوزی افسارگسیخته، حرف اول و آخر را می زند، آن چیزی که به شدت محتاج  نیکی های ما  و زدودن  زردی های  رخساره  و پیکر نحیفش است، محیط زیست و طبیعت مان است که سخت مجروح و دردمند شده است.

بیاییم در حد توان مان، خسارت های محیط زیستی چهارشنبه سوری را کاهش دهیم. آلودگی های صوتی این شب را مهار کنیم. میزان انتشار آلاینده های هوا را کم کنیم و این رسم دلپذیر و شاد را با آموزه های محیط زیستی همراه کنیم.

به جای شکستن تنه و شاخ و برگ درختان برای آتش زدن، نهالی بکاریم.

قسمتی ازهزینه ی خرید  ترقه  و مواد منفجره و فشفشه های چینی  را به خرید پرندگان اسیر در قفس اختصاص دهیم و سپس آنها را در طبیعت آزاد کنیم.

ازآتش زدن لاستیک خودرو و لوازم پلاستیکی خودداری کنیم. این وسایل ساعت ها می سوزند و آسمان تاریک شب را تیره و تارتر می کنند.

در پایان مراسم چهارشنبه سوری، پسماندها و زباله های تولید شده را جمع آوری کنیم  تا باری از دوش رفتگران شریف و زحمتکش شهرمان برداشته باشیم.

به یاد داشته باشیم، شاید درهمسایگی مان  فرد سالمند بیماری در حال استراحت باشد، درشب های منتهی به چهارشنبه سوری، آخرین شب چهارشنبه سال و ایام نوروز، مراعات حال بیماران و سالمندان را ازیاد نبریم و به حقوق آنان احترام بگذاریم.

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.خانواده ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی را ایفاء می کنند.

ممکن است موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه سوری، در بدو امر برای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد، چرا که آنها مجبورند مقداری محدودیت در ترقه بازی، فشفشه بازی و آتشبازی خود متحمل شوند ولی میتوان با نشان دادن این موضوع که این امر با زندگی آنها مرتبط است، آموزش در این زمینه را برای آنها جالبتر کرد. حادثه برای هرکسی اتفاق میافتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب میبینند. اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری میتوان جلوگیری کرد.

باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتشبازی آسیب پذیر هستند. آموزش آسیب پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *