مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران خبر داد:

نرخ بالای آسیب اجتماعی دانش آموزان درتهران/انحلال کامل مدرسه معین

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران به سوال خبرنگاران در حوزه های مختلف پاسخ داد و از انحلال کامل مدرسه معین و همچنین نرخ بالای آسیب اجتماعی دانش اموزی در تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد به نقل از خبر گزاری مهر،صبح امروز عباسعلی باقری مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به پرسش هایی پیرامون عدم اجرایی شدن مصوبه عدم پرداخت قبوض توسط مدارس، عدم اعلام نرخ مصوب سرویس مدارس، کمبود معلم در تهران، وضعیت مدرسه معین، آسیب اجتماعی دانش آموزی، سند۲۰۳۰، آمار دانش اموزان شهر تهران پاسخ داد.

وی در ابتدای نشست با تاکید بر امر پیشگیری و اهمیت آن در تمام حوزه ها اعم از محیط زیست، آسیب های اجتماعی، تربیتی و… از لزوم توجه به تعلیم و تربیت به عنوان عنصر اساسی و زیربنایی توسعه گفت. وی در این باره بیان کرد: خانه و مدرسه باید کارکرد مناسبی داشته باشد تا سایر بخش ها در اجتماع بتوانند کارکرد مناسبی پیدا کنند.

اما باقری در ادامه نشست درباره چالش های آموزش و پرورش و مدارس شهر تهران به طور خاص سخن گفت و ابتدا درباره این موضوع که چرا مصوبه عدم پرداخت قبوض مدرسه اجرا نمی شود، اظهار کرد: درباره این موضوع باید دستگاه های مرتبط پاسخگو باشند. البته برخی دستگاه ها می گویند چون در این باره آیین نامه اجرایی نداریم، این مصوبه اجرا نشده است. حتی مدارسی که به استناد این مصوبه قبوض خود را پرداخت نکردند تهدید به قطع برق شدند.

در بخش دیگر پرسش ها، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران درباره این موضوع که نرخ مصوب سرویس مدارس اعلام نمی شود نیز گفت: این نرخ باید در شورای شهر تهران مصوب شود و ما به مبلغ مصوب اعتراض داریم. مثلا برای درخواست برخی مجوزها مبلغی درخواست کردند که ما درخواست اصلاح آن را دادیم و این اعتراض را به فرمانداری نیز اعلام کردیم.

کمبود ۱۰ هزار پرسنل در تهران قطعی است

عباسعلی باقری همچنین با اشاره به اینکه تعداد پرسنل به دانش‌آموز در تهران یک به ۱۹ است تاکید کرد: کمبود ۱۰ هزار پرسنل در تهران قطعی است.

به گفته وی در حال حاضر بیش از ۴ هزار مدرسه با ۲۵ هزار کلاس در تهران وجود دارد. همچنین حدود سه هزار نفر از افرادی که امکان بازنشستگی داشتند درخواست کار مجدد داده اند و  ۷۰۰ نفر ورودی جدید، ۶۰۰ نفر ورودی از طریق نقل و انتقالات به تهران آمدند اما در عین حال ۸۰۰ نفر نیز از تهران انتقالی گرفتند.

وی اظهار کرد: حدود ۱۲۰ نفر از طرق تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی و ۵ هزار نفر هم از حق التدریس‌ها برای جبران کمبود معلم استفاده کردیم.

هیچ آموزشگاهی مجاز به برگزاری آزمون در مقطع ابتدایی نیست

مدیرکل آموزش‌و پرورش تهران در ادامه درباره آموزشگاه های شهر تهران و برگزاری آزمون در مقطع ابتدایی گفت: در مقطع ابتدایی هیچ آموزشگاهی در تهران مجوز برگزاری آزمون ندارد و اگر این کار را انجام دهد متخلف است و اگر در مدرسه این کار صورت بگیرد مدرسه لغو فعالیت می‌شود.  خانواده ها نیز باید توجیه باشند که به جای تست و آزمون خواستار آموزش مهارت های زندگی به فرزندانشان باشند.

وی درباره  مبحث پر اهمیت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس خصوصا در شهر تهران، نیز گفت: واقعیت این است که در تهران بیش از دیگر نقاط در معرض آسیب قرار داریم و دانش آموزان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ما در طرح نماد در این رابطه والدین را آموزش می دهیم. در این طرح ۱۳ نهاد با ما همکاری دارند و تلاش می کنیم تعداد مدارس تهران در این طرح را به یک دهم مدارس شهر ارتقا دهیم. در این حوزه پیشگیری از درمان بسیار مفیدتر است. برای همین ما مهارت آموزی و توانمندسازی دانش آموزان را در اولویت قرار داده ایم. ۳۰۰ مدرس در تهران در این زمینه آموزش دیده اند که عموما معلمان دوره دوم ابتدایی هستند.

رفتارهای پرخطر در میان دانش آموزان کدامهاست؟

به گفته باقری مهمترین رفتار پر خطر از نظر مدیران مدارس ترک تحصیل، کودکانی که مورد بهره کشی قرار می گیرند، بزهکاری، اقدام به خودکشی، انحرافات اخلاقی، مصرف مواد، کودکان کار، آسیب به خود و فرار از منزل است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران مهم‌ترین عوامل زمینه‌ ساز این اتفاقات را از منظر مدیران مدارس خشونت خانگی، طلاق والدین، بدسرپرستی، فقر ،اعتیاد، ارتکاب جرایم، کودک آزاری، مورد سوء استفاده قرار گرفتن، ازدواج زودهنگام، حاشیه نشینی و اختلاف خانوادگی عنوان کرد.

سند ۲۰۳۰ هیچ گاه ابلاغ نشد

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران درباره موضوع اجرایی شدن سند ۲۰۳۰ در برخی مدارس پایتخت بیان کرد: سند ۲۰۳۰ هیچگاه ابلاغ نشد که بخواهد اجرا شود. این سند در سطح وزاتخانه ابلاغ شده بود. اگر موردی مشاهده می شود قطعا به خاطر سند ۲۰۳۰ نیست.

دیگر مدرسه معین نداریم

باقری همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره آخرین وضعیت مدارس معین که نام آن تغییر کرده است، بیان کرد: این اولین باری است که بنده درباره مدرسه معین صحبت می‌کنم و متأسفم که هزاران نفر که هیچ اطلاعی درباره اتفاقات این مدرسه نداشتند درباره اش صحبت کردند. ما ابتدا سعی کردیم تا مراجع قضایی نظرشان را اعلام کنند.

وی با اشاره به این موضوع که دوره متوسطه اول این مجتمع آموزشی دیگر وجود ندارد، بیان کرد: وقتی دوره اول متوسطه این مدرسه منحل شد، به صورت اتوماتیک آن دو مقطع دیگر نیز منحل شد. اما کاربری زمین ساختمان این مجتمع آموزشی که چند بازنشسته آموزش و پرورش نیز آن را ساخته اند، همچنان آموزشی است. حالا آن کادر و مدیر رفته اند.   سرمایه‌گذاران فرد واجدالشرایطی را که به تایید نهادهای ذی‌ربط رسیده به ما معرفی کردند و امروز که با شما صحبت می کنم  مدرسه دیگری تشکیل شده است و همچنان مجوز دوره متوسطه اول به مدرسه جدید داده نشده است. دلیل اینکه با استعفای مدیر منطقه هم موافق شد این بود که دوره اول متوسطه این مجتمع را منحل نکرده بود.

باقری تاکید کرد مدیر مدرسه از مدیریت خلع شده و دو سال محرومیت از خدمت دارد و معاون خاطی نیز برایش رای دادگاه صادر شده و دیگر نمی تواند معلم باشد.

تراکم ۳۳ نفری کلاس های شهر تهران

وی درباره وضعیت تراکم کلاس‌های درس در تهران، تصریح کرد: تراکم کلاسی به طور میانگین در تهران ۳۳ نفر اعلام شده است در حالیکه استاندارد آن در کشور ۲۴.۲ است. البته ما در تهران کلاس های با تراکم بالای ۴۰ نفر هم داریم اما دلیلش بیش از کمبود معلم، کمبود فضای آموزشی است.   سال گذشته یک میلیون و ۸۵ هزار دانش آموز ابتدایی داشتیم که امسال این تعداد به یک میلیون و ۱۰۴ هزار و ۲۷۳ نفر رسیده است.  تعداد کلاس‌ اولی‌ها در تهران نیز امسال به ۱۰۲ هزار و ۲۵۴ نفر رسیده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *