معاون سابق کاخ سفید

نقض برجام باعث تضعیف ترامپ در انتخابات آتی می‌شود

معاون اسبق امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به اینکه خلع سلاح هسته ای کره شمالی فرایندی زمانبر است، گفت: خروج ترامپ از برجام باعث تضعیف قدرت او در انتخابات سال جاری می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد به نقل از خبر گزاری مهر / :جواد حیران نیا: رهبران دو کره در دیداری تاریخی بعد از جنگ ۱۹۵۳ میلادی بر سازنده بودن نتایج این دیدار اظهار امیدواری کردند.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در سخنانی در آغاز اجلاس سران دو کره اظهار امیدواری کرد نتایج مذاکرات سران سازنده باشد.

او همچنین اعلام کرد می‌خواهد مذاکرات صریحی در اجلاس سران درباره مسایل جاری داشته باشد.

«مون جائه این» رییس جمهور کره جنوبی نیز اظهار امیدواری کرد دیدار با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، روستای مرزی پانمونجوم روستای محل برگزاری این اجلاس که اکنون به دو به کره شمالی و جنوبی تقسیم شده است را به نماد صلح نه شکاف و جدایی تبدیل کند.

در گفتگو با پروفسور «فرانک فن هیپل» به بررسی ابعاد مختلف این دیدار پرداخته ایم که در ادامه آمده است.

حوزه تحقیقاتی «فن هیپل» معاون اسبق امنیت ملی کاخ سفید در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته ای، انرژی و توازن سیاست گذاری در عرصه های تکنولوژی است.

وی، پیش از پیوستن به دانشگاه «پرینستون»، به مدت ۱۰ سال مشغول تحقیق در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی بود و به طور خاص به نگارش آثاری با موضوع پایه و اساس فنی منع اشاعه هسته ای و راهکارهای خلع سلاح، آینده انرژی اتمی و بهینه سازی اقتصاد سوخت خودرو علاقه دارد.

هیپل در سال ۱۹۹۳ به پاس تحقیقات ارزشمندش، موفق به دریافت فلوشیپ موسسه «مک آرتور» شد. وی که دارای مدرک دکتری از دانشگاه آکسفورد است، در حال حاضر عضو هیئت مدیره پنل بین المللی درباره مواد شکافت پذیر است.

*چه دلایلی باعث دیدار تاریخی رهبران دو کره شمالی و جنوبی شد؟

مهمترین عامل در پیشرفت خلع سلاح هسته ای کاهش تنش میان کره شمالی و کره جنوبی است. دو کشور با این دیدار گام مهمی برای این منظور برداشتند.

این دیدار نشان از تلاش دو کشور برای ورود به فرایند کاهش تنش است.

*رهبران دو کره دیروز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی اعلام کردند که اعلامیه مشترکی به امضا رسانده‌اند که در برگیرنده تحقق صلح دائمی و پایدار در شبه جزیره کره و پاکسازی این منطقه از سلاح هسته‌ای است. این موضوع چقدر تحقق پذیر است؟

تحقق این موضوع فرایندی گام به گام است. در واقع خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره موضوعی است که نیازمند توافقات دیگر نیز هست.

این توافقات باید منجر به اعتمادسازی دو جانبه شود تا از رهگذر آن خلع سلاح هسته ای به عنوان یک هدف غایی محقق شود.

تمام نگرانی من این است که پرزیدنت ترامپ این موضوع را نفهمد!

*ترامپ نیز قرار است به زودی با رهبر کره شمالی دیدار کند و از دیدار رهبر دو کره استقبال کرده است. کاهش تنش در روابط کره شمالی و امریکا آیا تاثیری بر تصمیم ترامپ در خصوص برجام خواهد داشت؟

من نگران هستم که علیرغم اینکه ترامپ مشاوره های مختلف و گوناگونی را از کارشناسان و مقامات و رهبران سیاسی هم در آمریکا و هم از خارج آمریکا دریافت کرده، او تعلیق تحریمهای هسته ای که را که ذیل برجام متعهد به انجام آن است را ادامه ندهد و در واقع تعلیق تحریمهای هسته ای را امضا نکند.

اما امیدوارم در این زمینه سورپرایز شویم. به هر حال امیدوارم هستم که ایران نیز واکنش خردمندانه ای از خود نشان دهد.

اگر ترامپ به برجام خسارتی وارد کند قدرت او در انتخابات آینده کاسته خواهد شد. در واقع خروج ترامپ از برجام قدرت او را برای انتخابات آینده در سال جاری تضعیف خواهد کرد.

بسیاری از آمریکایی از اقدامات خودسرانه و فریبکارانه ترامپ در زمینه های مختلف که برجام هم یکی از آنهاست احساس خطر می کنند.

*دیدار تاریخی رهبران کره شمالی و کره جنوبی چه تأثیری بر نظم امنیتی منطقه شرق آسیا خواهد گذاشت(برای نمونه بر روابط چین و کره شمالی)؟

من تصور می کنم که چین خوشحال خواهد شد اگر کره شمالی یک دولت مستقل بدون سلاح هسته ای باشد.

در واقع خلع سلاح هسته ای کره شمالی مورد قبول چین نیز هست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *