نکاتی کلیدی برای داوطلبان کنکور ۹۶

مشاور عالی سازمان سنجش توضیحاتی در خصوص تعداد داوطلبان، دریافت کارت شرکت در آزمون، نحوه طراحی سوالات و نکاتی را مطرح کرد

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، حسین با اشاره به این‌که آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ تیرماه در ۳۷۲ شهرستان برگزار می‌شود، اظهار کرد: این آزمون در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح پنج‌شنبه ۱۵ تیر و گروه آزمایشی هنر در بعدازظهر پنج‌شنبه ۱۵ تیر برگزار می‌شود. همچنین آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه ۱۶ تیر و گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در بعدازظهر جمعه ۱۶ تیر برگزار خواهد شد.

وی افزود: برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۵۴۸ هزار و ۴۳۴ نفر زن و ۳۸۱ هزار و ۷۷۴ نفر مرد هستند.

* بیشترین داوطلب با تعداد ۵۸۰هزار نفر در گروه علوم تجربی

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: از میان داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ داوطلب در گروه علوم ریاضی و فنی و ۵۸۰ هزار و ۵۷۰ داوطلب در گروه علوم تجربی شرکت کرده‌اند که ۳۶۷ هزار و ۷۰۳ نفر از آنها زن و ۲۱۲ هزار و ۷۷۰ نفر مرد هستند.

توکلی بیان کرد: ۱۸۴ هزار و ۱۹۵ داوطلب در گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کرده‌اند، همچنین ۱۰ هزار و ۶۷۵ نفر در گروه آزمایشی هنر و ۶۲۶۸ نفر در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی شرکت کرده‌اند.

* رشد ۷٫۵درصدی داوطلبان کنکور ۹۶

وی با اشاره به این‌که آمار داوطلبان ثبت‌نام کننده در آزمون سراسری سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به‌تعداد ۶۹ هزار و ۷۷۱ نفر بیشتر است، مطرح کرد: بر این اساس آمار داوطلبان آزمون سراسری سال جاری، ۷٫۵ درصد رشد داشته است.

* امروز آخرین فرصت دریافت کارت شرکت در آزمون

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به این‌که امروز (چهارشنبه) آخرین فرصت دریافت کارت آزمون سراسری سال ۹۶ است، بیان کرد: داوطلبان باید نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون گروه‌های آزمایشی انتخابی خود اقدام کنند و با توجه به تعداد ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب ثبت‌نام کننده در این آزمون و تعداد علاقمندان به شرکت در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی به‌تعداد ۱۶۳ هزار و ۵۰۹ نفر در مجموع یک‌میلیون و ۹۳ هزار و ۷۱۷ کارت برای برگزاری آزمون سراسری سال ۹۶ صادر شده است.

توکلی در رابطه با طراحی سؤالات آزمون سراسری گفت: سؤالات کنکور ۹۶ مفهومی است و داوطلبانی که کتب درسی را دقیق مطالعه کرده باشند می‌توانند به سؤالات پاسخ دهند و از بخش‌هایی که مطابق بخش‌نامه آموزش و پرورش حذف شده سؤالی طراحی نشده است.

وی ادامه داد: به هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی پنج‌گانه یک دفترچه حاوی سؤالات آزمون عمومی ارائه می‌شود که شامل ۱۰۰ سؤال است و ۲۵ سؤال زبان و ادبیات فارسی، ۲۵ سؤال فرهنگ و معارف اسلامی، ۲۵ سؤال زبان عربی و ۲۵ سؤال زبان انگلیسی است و هر داوطلب باید در مدت زمان ۷۵ دقیقه به سؤالات دفترچه عمومی پاسخ دهد.

مشاور عالی سازمان سنجش افزود: علاوه بر دفترچه سؤالات عمومی داوطلبان براساس گروه آزمایشی که انتخاب کرده‌اند به سؤالات دفترچه اختصاصی نیز پاسخ می‌دهند که دفترچه آزمون اختصاصی در گروه علوم ریاضی و فنی شامل ۱۳۵ سؤال است و باید در مدت ۷۵ دقیقه به آن پاسخ دهند.

توکلی گفت: در گروه آزمایشی علوم تجربی دفترچه سؤالات اختصاصی حاوی ۱۷۰ سؤال است که شامل، ۲۵ سؤال زمین‌شناسی، ۳۰ سؤال ریاضی، ۵۰ سؤال زیست‌شناسی، ۳۰ سؤال فیزیک و ۳۵ سؤال شیمی است و داوطلبان باید در مدت زمان ۱۷۵ دقیقه به آن پاسخ دهند.

وی مطرح کرد: در گروه آزمایشی علوم انسانی داوطلبان باید به ۱۸۰ سؤال دفترچه آزمون اختصاصی در مدت زمان ۱۶۵ دقیقه پاسخ دهند. همچنین در گروه آزمایشی هنر ۱۶۰ سؤال اختصاصی و در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی ۷۰ سؤال اختصاصی طراحی شده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *