وزرای کابینه “بنی‌صدر” چه کسانی بودند؟

اقتدار ملارد – قانون اساسی سال ۱۳۵۸، رهبر را به عنوان رئیس دولت، و رئیس‌جمهور و نخست وزیر را به عنوان رؤسای حکومت معین می‌کرد؛ اگرچه سمت نخست‌وزیری در سال ۱۳۶۸ لغو شد.

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه سال ۱۳۵۷، نیازمندی به قانون اساسی بیش از هر زمانی دیگری احساس می‌شد از این رو “حضرت امام خمینی(ره)” بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، دستور اجرای انتخابات را برای مجلس خبرگان صادر کرده که با تشکیل این هیئت، اعضای آن موظف به نوشتن قانون اساسی جدید شدند، در این گزارش به تشریح کابینه دولت‌های اول جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم.
به گزارش اقتدار ملارد به نقل از  باشگاه خبرنگاران، همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران طی بهمن ماه سال ۱۳۵۷، دولت جدید نیازمند قانون اساسی جدید بود، بنابراین “حضرت امام خمینی(ره)” بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، دستور اجرای انتخابات را برای مجلس خبرگان صادر کرد، سپس با تشکیل این مجلس، هیئت آن، موظف به نوشتن قانون اساسی جدید شدند؛ این هیئت، قانون اساسی را در روز چهارشنبه دوم آبان‌ماه ۱۳۵۸ به امام(ره) ارائه کردند و نخست وزیر دولت موقت “مهدی بازرگان” آن را به تأیید رساند.

قانون اساسی سال ۱۳۵۸، رهبر را به عنوان رئیس دولت، و رئیس‌جمهور و نخست وزیر را به عنوان رؤسای حکومت معین می‌کرد؛ اگرچه سمت نخست‌وزیری در سال ۱۳۶۸ لغو شد.

اولین “انتخابات ریاست جمهوری ایران” در روز سه شنبه ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۵۸ برگزار شد، که نتیجه آن پیروزی “ابوالحسن بنی‌صدر” با ۷۵ درصد مجموع آراء بود.

*نخستین رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران

“ابوالحسن‌بنی‌صدر” در همدان متولد شد، پدرش از روحانیون با نفوذ همدان بود، وی در “دانشگاه تهران”، در رشته‌های اقتصاد و حقوق اسلامی تحصیل کرد، بنی‌صدر نماینده دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۱ در کنگره جبهه ملی ایران و مسئولین سازمان دانشجویان جبهه ملی در دانشگاه تهران بود.

 

وی همچنین رهبری گروه کوچکی از دانشجویان مخالف رژیم‌شاه مخلوع را به‌عهده داشت که به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش علیه رژیم دیکتاتوری دستگیر و روانه زندان شد.

بنی‌صدر در روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۵۸ کار خود را به عنوان اولین رئیس جمهور ایران آغاز کرد؛ این درحالی است که وی در روز یکشنبه ۳۱ خرداد ماه سال ۱۳۶۰، توسط پارلمان (مجلس شورای اسلامی) و نهایتاً تأیید امام(ره) به دلیل عدم کفایت سیاسی، از مقام خود عزل شد.

دوران ریاست جمهوری او با حاشیه‌های فراوان برای انقلاب اسلامی همراه بود که مهمترین آن انتخاب نخست وزیر، درگیری با حزب جمهوری اسلامی، مجلس و فرماندهی جنگ، بود.

*اعضای کابینه دولت ابوالحسن بنی صدر

نخست وزیر: محمد‌علی رجایی

وزارت کشاورزی: محمد سلامتی

وزارت آموزش و پرورش: محمد‌جواد باهنر

وزارت بهداشت: هادی منافی

وزارت اقتصاد و دارایی: حسین نمازی

وزارت دادگستری: ابراهیم احدی

وزارت‌خارجه: میر حسین موسوی

وزارت دفاع: جواد فکوری

وزارت بازرگانی: کاظم پور اردبیلی

وزارت راه: موسی کلانتری

وزارت صنایع: محمد رضا نعمت زاده

وزارت فرهنگ و آموزش عالی:حسن عارفی

وزارت ارشاد: عباس دوزدوزانی

وزارت کار و امو اجتماعی: میر محمد صادقی

وزارت کشور: مهدوی کنی

وزارت مسکن: محمد شهاب گناآبادی

وزارت نفت: جواد تندگویان

وزارت نیرو: حسن عباسپور

پس از برگزاری انتخابات مجلس و پیروزی حزب جمهوری اسلامی، مجلس شهید رجایی را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد.

ادامه دارد….

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *