چشم‌انداز رشد ۵۰درصدی قیمت نفت+نمودار

قیمت نفت در حالی به روند صعودی هفته گذشته خود پایان داد که بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند در پایان سال شاهد اوج‌گیری بیشتری در قیمت طلای سیاه خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد،  به نقل از اقتصاد، تحلیلگران پیش‌بینی کردند که قیمت‌ها بیش از ۱۵ دلار تا انتهای سال ۲۰۱۶ صعود خواهند داشت. برآورد متوسط ۱۷ تحلیلگر بررسی شده توسط بلومبرگ نشان‌ می‌دهد، قیمت نفت آمریکا در نیویورک طی سه‌ماهه چهارم به ۴۶ دلار خواهد رسید در حالی که نفت برنت در لندن در همان زمان، بشکه‌ای ۴۸ دلار معامله خواهد شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، بر اساس پیش‌بینی گروه گلدمن‌ساکس، عرضه مازاد جهانی که باعث شده قیمت نفت به پایین‌ترین سطح ۱۲ سال اخیر خود برسد با کاهش تولید نفت شیل، کمتر خواهد شد.
بر اساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت آمریکا از سه ماهه نخست تا سه‌ماهه چهارم سال جاری ۶۲۰ هزار بشکه( معادل ۷ درصد) کاهش خواهد یافت. در ضمن، آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد عرضه غیر اوپک در سال جاری ۶۰۰ هزار بشکه کم خواهد شد.

دانیل آنگ،‌ تحلیلگر سرمایه فیلیپ فیوچر اعلام کرد: «نفت شیل باید تکان بخورد. با کاهش تولید نفت، عرضه مازاد نیز کم خواهد شد و ما در نیمه دوم سال شاهد رشد قیمت نفت خواهیم بود.»

نفت برنت و وست‌تگزاس‌اینترمدییت هر دو در پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۳ مواجه شده‌اند. در معاملات امروز هر بشکه نفت WTI معادل ۲۹ دلار و ۸۸ سنت و نفت برنت ۳۲ دلار و ۷۲ سنت برای هر بشکه قیمت داشت.

کاهش تولید

در میان حدس‌وگمان‌ها در مورد توافق روسیه و اوپک برای کاهش تولید نفت خام،‌ معیارهای برنت و WTI هفته گذشته رشدی ۴٫۴ درصدی و ۸ درصدی داشتند. جف کوری، تحلیلگر گلدمن ساکس اعلام کرد: «سقوط قیمت نفت باعث کاهش تولیدکافی برای حذف عرضه مازاد جهانی خواهد شد و در ادامه سال ما شاهد رشد قیمت نفت خواهیم بود.»

بر اساس پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، تولید روزانه نفت خام آمریکا در سه ماه نخست سال جاری ۹٫۱۱ میلیون بشکه خواهد بود و در سه‌ماهه چهارم این میزان به ۸٫۴۹ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

 

غرق‌شده در عرضه مازاد

باب دادلی،‌ مدیر اجرایی شرکت بریتیش‌پترولیوم در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ گفت: ما شاهد «قیمت‌های بالاتر نفت» و «نزدیک‌شدن عرضه و نقاضا در نیمه دوم سال» خواهیم بود. با وجود عرضه مازاد یک میلیون بشکه‌ای در روز، بازار در نیمه اول سال آشفته باقی خواهد ماند

عرضه مازاد جهانی باعث کاهش ۳۰ درصدی نفت آمریکا و ۳۵ درصدی نفت برنت در سال گذشته شد. دومینیک اشنایدر، سرپرست بخش کالای واحد مدیریت سرمایه UBS در هنگ‌کنگ اعلام کرد: « ما نیاز داریم تا میزان عرضه کم شود و به نظر من عرضه از سوی آمریکا کاهش خواهد یافت. با این حال عرضه مازاد هنوز وجود دارد.»

 

کاهش رتبه

بانک ناتیکسیز به دلیل نگرانی از تقویت صادرات ایران پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها و احتمال تولید بیشتر دولت لیبی، پیش‌بینی خود از قیمت نفت را برای سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کاهش داد. این بانک پاریسی پیش‌بینی کرد متوسط قیمت هر بشکه نفت WTI در سه‌ماهه چهارم ۳۸ دلار باشد که پایین‌تر از برآورد ۱۷ تحلیلگر بلومبرگ بوده است.

افت قیمت نفت باعث شد تا گروه اکسون موبیل هزینه‌های حفاری خود را به پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر برساند و موسسه استاندارد‌اندپورز رتبه اعتباری شرکت شورون را برای اولین بار در سه دهه اخیر کاهش دهد. این آژانس رتبه‌بندی همچنین رتبه بدهی رویال‌داچ را به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۹۰ کاهش داد.

عبدالله البدری دبیر کل اوپک در کنفرانس ۲۵ ژانویه در لندن اعلام کرد نشانه‌هایی از تعادل عرضه و تقاضا در سال جاری به چشم می‌خورد. پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی ۱٫۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند در حالی که عرضه از سوی اوپک ۶۶۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

 

 

تولید روسیه

 

میزان تولید روسیه که در کنار عربستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا به حساب می‌آید، در سال جاری ۱۵۰ هزار بشکه در روز (معادل ۱٫۳ درصد) کاهش داشته است. عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، و پیر آندوراند، موسس شرکت مدیریت سرمایه‌گذرای ۶۱۵ میلیونی آندوراند، پیش‌بینی کردند قیمت نفت به بشکه‌ای ۵۰ دلار افزایش خواهد یافت؛ در حالی که امارات متحده عربی با وجود تقویت صادرات ایران باعث کاهش عرضه مازاد خواهد شد.

بر اساس اظهارات مارک کینان، رئیس مرکز تحقیقات کالای سوسیته‌جنرال در سنگاپور، در حالی که قیمت‌ها به نوسانات خود ادامه می‌دهند، خرید قراردادهای ماه دسامبر نفت آمریکا زیر ۴۰ دلار برای هر بشکه انجام می‌شود چرا که پیش‌بینی‌ها خبر از قیمت متوسط ۴۸ دلاری در انتهای سال می‌دهند.

اوله هانسن، سرپرست بخش کالای بانک ساکسو اعلام کرد: «رشد ادامه‌دار تقاضا و سقوط تولید امریکا به بسترسازی رشد قیمت نفت خام تا محدوده ۴۰ تا ۵۰ دلاری در انتهای سال کمک خواهد کرد.»

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *