«کاسپین» های دیگری در راهند

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به مشکلات موسسات مالی و اعتباری و آثار ناشی از فعالیت آنها گفت: در آینده نزدیک باید منتظر کاسپینهای دیگری بود.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد، ابوالقاسم حکیمی پور، استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی دارای فوق‌لیسانس اقتصاد از دانشگاه تگزاس و دکترای مدیریت توسعه از دانشگاه دولتی کالیفرنیا، مؤلف کتاب‌های تصمیم گیری در مدیریت از طریق زنجیره‌های مارکوف و فرآیند خط‌مشی گذاری در سازمان‌های دولتی است.

حکیمی‌پور بر این باور است که اقدامات و خط مشی های بانک مرکزی در سالهای اخیر مسکن و موقتی بوده و نه علاج واقعی.

وی معتقد است که علت اصلی بروز مشکلات اخیر به دوره احمدی نژاد مربوط است که به صورت آنارشی وار به دادن مجوز برای ایجاد بانک و موسسات مالی و اعتباری اقدام شد. عملا طوری شده بود که هر کس از کنار ساختمان بانک مرکزی رد می شد یک مجوز به وی می دادند.

دیگر نظرات این اقتصاددان را در ادامه می‌خوانید.

  • از ۲۰۰۰ موسسه پولی و اعتباری حدود ۸۰ مورد آن مجوز دارند

علت اصلی بروز مشکلاتی فعلی در حوزه اعتراضات سپرده گذاران و در آستانه ورشکستگی قرار گرفتن برخی بانکها و موسسات مالی و اعتباری چیست؟

حکیمی پور: از ۲۰۰۰ موسسه پولی و اعتباری و بانکهای موجود در سراسر کشور، تنها حدود ۸۰ مورد از آنها دارای مجوز هستند.

یکی از مشکلاتی که ناشی از فعالیت این موسسات و صندوقهای قرض الحسنه به وجود آمده مشکل نقدینگی است.

علت اصلی بروز این مشکلات به دوره احمدی نژاد مربوط است که به صورت آنارشی وار به دادن مجوز برای ایجاد بانک و موسسات مالی و اعتباری اقدام شد. عملا طوری شده بود که هر کس از کنار ساختمان بانک مرکزی رد می شد یک مجوز به وی می دادند.

در حال حاضر وضعیت بانکها و موسسات مالی کشور اصلاً خوب نیست. این نهادهای مالی علاوه بر مشکلات داخلی خود ، با مشکلاتی خارج از سیستم بانکی مانند تسهیلات تکلیفی، بدهیهای معوق دولت به موسسات اعتباری و… دست به گریبان هستند.

در همان زمان نسبت به مشکلات احتمالی هشدارهای لازم داده شد ولی توجهی به این هشدارها نشد. بانک مرکزی نیز آن طور که باید و شاید کنترلهای لازم را به عمل نیاورد.

شرایط فعلی عوارضی را علاوه بر احتمال ورشکستگی بانکها در پی دارد که از بزرگترین خطرات آن، عدم اعتماد مردم به موسسات مالی و اعتباری و بانکهاست.

در حال حاضر موسسات مالی و اعتباری و بانکهای بسیاری هستند که در سیستم اقتصادی فعالیت و در روند آن دخالت می کنند ولی تحت نظر بانک مرکزی قرار ندارند. بانک مرکزی نیز برای مدیریت آنها به صدور بخشنامه و اخطار اقدام کرد در حالی که در عمل هیچ ضمانت اجرایی برای این اخطارها و هشدارها نبود.

به نظر من بانک مرکزی در این خصوص کوتاهی کرده و باید چارچوب مشخصی برای فعالیت اینگونه موسسات ایجاد کند.

  • در مورد وضعیت فعلی بانک پشت درهای بسته تصمیم گیری نشود
  • ضرورت خانه تکانی سیستم بانکی

 راهکار در شرایط فعلی چیست؟

حکیمی پور: یک راهکار در این خصوص ادغام این موسسات پولی و اعتبار با یکدیگر است. این فقط یک راهکار است ولی اگر در عمل موفق نشود چه خواهد شد؟

از بانک مرکزی و مسئولان می خواهم که در خصوص وضعیت موجود پشت درهای بسته تصمیم گیری نشود و از اقتصاددانان حرفه ای برای حل این مشکل بهره گرفته شود.

در غیر این صورت باید به زودی شاهد کاسپینهای دیگری بود.

به اعتقاد من سیستم بانکی نیازمند خانه تکانی است. باید به یاد داشت بحث ادغام تنها یک راهکار کوتاه مدت است و آثاری مسکن وار دارد به حل ریشه ای مشکل از نظر مدیریتی کمکی نمی کند.

چه بانکهایی قرار است ادغام شوند؟

علاوه بر بحث ادغام بانکها و موسسات دچار مشکل، زمزمه هایی در خصوص ادغام بانکهای متعلق به ارتش، نیروی انتظامی و…  شنیده می شود. یک بار نیز این شایعه قوت گرفت ولی آن زمان از سوی بانک مرکزی رد شد.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *