کمبود داروی فاکتور ۷ بیماران کشور برطرف شد!

اقتدار ملارد،مدیر کل نظارت وارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو از برطرف شدن کمبود داروی فاکتور ۷ بیماران کشور خبر داد.

به گزارش اقتدار ملارد، درباره اینکه آیا مشکلات و کمبودهای دارویی در زمینه فاکتور ۷ مرتفع شده است، اظهار داشت: توزیع فاکتور ۷ بر طبق آمار بیماران هموفیلی مورد تایید معاونت درمان، سهمیه بندی شده است و ماهیانه طبق برنامه توزیع می‌شود و اگر در مواردی اعلام کمبود وجود داشته باشد با تایید معاونت درمان داروی مورد نیاز ارسال می‌شود ولی تاکنون کمبود بدون پاسخ وجود نداشته است.

پیر صالحی درباره اینکه چرا در برخی مواقع کشور در این مورد دارویی با مشکل و کمبود مواجه می‌شود؟ و آیا این کمبود دارویی ناشی از مصرف نادرست و تجویز غیر صحیح است یا با مشکل تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم؛ و اینکه چرا داروخانه‌های کشور برای خرید و تامین این دارو با مشکل مواجه اند و توان تامین این دارو را ندارند؟ عنوان کرد: اخیراً به‌دلیل تغییر شیوه پرداخت یارانه از شیوه مستقیم به غیر مستقیم، شرکت‌های توزیع و داروخانه‌ها برای تامین فاکتور ۷ مورد نیاز در ابتدای کار نیاز به منابع مالی دارند و در مواردی به‌دلیل بدهی‌ها و مسائل مالی قبلی، احتمال دارد تامین دارو با تاخیر صورت پذیرد.

مدیر کل نظارت وارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو ادامه داد: بدیهی است در صورت تامین منابع مالی اولیه در صورت مدیریت صحیح این منابع مشکلی در تامین و تدارک دارو در زمان‌های بعدی وجود نخواهد داشت. هر چند در این زمینه هماهنگی‌هایی نیز با سازمان‌های بیمه گر صورت پذیرفته است تا در صورت امکان، نسبت به تامین پیش پرداخت و یا تسریع در پرداخت مطالبات داروخانه‌های مجری؛ و تامین و تدارک این قبیل داروها اقدام شود که این سازمان‌ها نیز همکاری لازم را تاکنون از خود نشان دادند.

پیرصالحی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا برنامه ای برای عقد قرار داد و تفاهم نامه با شرکت‌های دارویی برای تامین و تولید داروی فاکتور ۷ در نظر دارید؟ خاطرنشان کرد: در حال حاضر فاکتور ۷ بر اساس برنامه اعلامی این سازمان توسط شرکت تولید کننده داخلی تولید و تامین شده است و یارانه مربوطه بر اساس تفاهم نامه منعقده بین وزارت بهداشت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت می‌شود.

منبع : تسنیم

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *