گفتمان اربعین حسینی هرگز تعطیل نمی‌شود/#به_تو_از_دور_سلام

ایجاد تمدن عظیم اسلامی هدف نهایی جهان اسلام است و راهپیمایی و گفتمان اربعین می‌تواند یک وسیله گویا برای تحقق این هدف باشد اما امروز با وجود منحوس کرونا تمام مسلمانان جهان از دور به سید و سالار شهیدان سلام عرض می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتدار ملارد، چندی است به دلیل شیوع ویروس کرونا محافل و مراسم‌های عمومی و مذهبی کشور ایران و عراق تعطیل شده است و این امر باعث شده تا دیدگاهی در جامعه شکل گیرد که اربعین امسال تعطیل و یا منتفی است و اقامه نخواهد شد. این امر اخیراً شدت بیشتری پیدا کرده و تعدادی از مسئولین مرتبط با اربعین حسینی در ایران نیز به اظهار نظر درباره عدم برگزاری اربعین می‌پردازند و برگزاری یا عدم برگزاری راهپیمایی اربعین را معادل با حماسه اربعین تلقی کرده و این مفهوم را به جامعه نیز منتقل می‌کنند و این اتفاق مبارکی که هر ساله در اقصی نقاط دنیا تکرار می‌شود و به تعبیر مقام معظم رهبری می‌تواند زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی باشد را در پیاده‌روی اربعین خلاصه کرده و تقلیل می‌دهند.

گفتمان اربعین در سال‌های اخیر در حال تبدیل شدن به گفتمان غالب و وحدت بخش در جهان اسلام است و هم از این رو است که مقام معظم رهبری اشاره دارند که اربعین جهانی شد و جهانی‌تر نیز خواهد شد. در تحلیل گفتمانی بایستی دقت شود که چه چیزی در جامعه به گفتمان تبدیل می‌شود، منشور گفتمانی اربعین دارای ابعادی همچون ارتباط معنوی و عاطفی با امام و ظلم ستیزی است.

فروکاستن گفتمان اربعین در جامعه به محور پیاده روی هر چند که مجدد تاکید می‌شود پیاده روی به جای خود ارزشمند بوده و بار معنایی و عاطفی بخشی از رویداد اربعین را بر دوش دارد، این حرکت جهانی را از سطح تمدنی و جامعه پردازی تقلیل داده و در سطح یک عمل عبادی و فردی پایین می‌آورد. درست است که این رویداد اجتماعی و عالمگیر محل ظهور و بروز می‌خواهد اما در شرایطی خاص مانند وضعیت دنیای امروز، لزومی ندارد که همین بازتاب اجتماعی را صرفاً در انجام پیاده‌روی ببینیم و از نمونه‌ها و وسایل دیگر این نمود مانند مواسات در بین امت اسلامی غافل شویم مخصوصاً در شرایط امروز که مردم هر دو کشور ایران اسلامی و عراق به آن نیاز دارند.

مضیق بودن فضای گفتمانی اربعین یکی از خلأهای کنونی می‌باشد همچنان که مقام معظم رهبری نیز در یکی از بیاناتشان خواستار گسترش و تعمیق روزافزون معنویت، تفکر و معرفت برای راهپیمایی اربعین شده و در جای دیگر می‌فرمایند اهل فکر، اهل فرهنگ، اهل اقدام فرهنگی و فکری برای این حرکت عظیم بنشینند و برنامه‌ریزی کنند.

امروز هدف هر مسلمان باید ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد، ایجاد تمدن عظیم اسلامی هدف نهایی ماست و این راهپیمایی اربعین می‌تواند یک وسیله گویا برای تحقق این هدف باشد.

در سال جاری که با وجود منحوس ویروس کرونا پیاده‌روی اربعین را همانند سال‌های گذشته شاهد نیستیم، همه مسلمانان جهان، روز اربعین سید و سالار شهیدان ساعت ۱۰ صبح به روی پشت‌بام خانه‌ها و مساجد به محضر امام حسین(ع) سلام می‌دهیم و زیارت اربعین را قرائت می کنیم.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *