به همت بهزیستی ملارد صورت گرفت

گرمخانه ملارد سرپناهی برای بی خانمان ها

با فرا رسیدن فصل سرما و کاهش دمای هوا اولین موضوعی که افکار عمومی را به خود معطوف می‌نماید، وضعیت سخت و مناسب افراد بی خانمان و در مانده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتدار ملارد،  وجود دارند افرادی را که در بسیاری از مواقع ناخواسته بازی در دنیا را با تمام توان باخته‌اند و دیگر فرصتی برای مچ اندازی با شانس و اقبال پیدا نکرده‌اند. لذا بی پناه در گوشه‌ای از ویرانه‌های شهر به مرور روزگار و ساعت‌های بیچارگی مشغولند.
با توسعه شهرها و افزایش مهاجرت، یکی از موارد و معضلات پیش آمده سرگردانی افرادی است که به دلایل مختلف از جمله نداشتن سرپناه، فقر، اعتیاد، مشکلات و بیماری‌های روانی، نداشتن خانواده، و معضلات اجتماعی ناچار در خیابان‌ها و کوچه‌های کلان شهرها شب را روز می‌نمایند.

رسیدگی و ساماندهی این افراد بر عهده مجموعه مدیریت شهری و دیگر نهادهای مسئول است اما در برخی موارد شاهد هستم غفلت دستگاه‌های زی ربط موجب می‌شود شهرها با چهره‌های نامناسبی از بزهکاری، کارتون خوابی و البته گور خوابی مواجه شود.در این راستا برخی از دستگاه به خصوص شهرداری‌ها با ایجاد مکان‌هایی با عناوینی هم چون گرم خانه، این افراد را ساماندهی می‌نماید.

در شهرستان ملارد به عنوان غربی‌ترین شهرستان استان تهران نیز حاشیه نشینی یک از معضلات مدیریت شهری در سال‌های اخیر بوده است. امروزه در حاشیه این شهرستان شاهد صحنه‌هایی نا خوشایند از حاشیه نشینی و کارتون خوابی هستیم که متأسفانه هنوز فکر و چاره مناسبی برای این موضوع اندیشیده نشده است.

بخش مثبت این ماجرا راه اندازی گرم خانه‌ای موقت توسط سازمان بهزیستی شهرستان ملارد است که روزانه به بیش از ۳۰ بی خانمان خدمات دهی می‌کند.

مرتضی قربانی رییس اداره بهزیستی شهرستان ملارد در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به راه اندازی این مرکز گفت: با فرارسیدن فصل سرما و وضعیت حاشیه نشینی در شهر ملارد یک گرم خانه با ظرفیت محدود در شهر ملارد ایجاد شده است.

وی افزود: این گرم خانه به همت سازمان بهزیستی ملارد و در راستای خدمات رسانی به افراد بی سرپناه، معتادین، کارتون خواب‌ها و حاشیه نشین ها راه اندازی شده است.

قربانی تشریح کرد: روزانه به طور متوسط بیش از ۳۰ نفر از این افراد با مراجعه به این گرم خانه علاوه بر دریافت یک وعده غذای گرم از همیاری و مشاوره بهزیستی بهره مند می‌شوند.

وی افزود: برخی از معتادین مراجعه کننده به این گرم خانه به همت خیرین و نیروهای بهزیستی ملارد و با معرفی به کمپ‌های ترک اعتیاد،  امروز به افرادی سالم و پاک تبدیل شده‌اند که می‌توانند بدون مشکل به زندگی خود ادامه دهند.

رییس سازمان بهزیستی ملارد تاکید کرد: بی خانمان‌هایی که به گرمخانه ملارد مراجعه می‌کنند از تسهیلاتی مانند استحمام و نظافت، مشاوره و خدمات مددکاری و پزشکی، البسه و یک وعده شام سبک استفاده می‌کنند. ضمن این که به لحاظ وضعیت جسمی و بیماری‌ها مورد معاینه و کنترل قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به محدودیت های مالی برای رسیدگی به این افراد اذعان کرد: می‌توان با راه اندازی این گرمخانه‌های از بسیاری از مشکلات اجتماعی در جامعه از جمله مسئله گورخوابی در شهرستان مجاور جلوگیری نمود اما متأسفانه به دلیل مشکلات  محدودیت‌های مالی بیش از این نمی‌توان اقدامی صورت داد. این امر می‌طلبد تا خیرین عزیز در راستای کمک رسانی به افراد این چنینی وارد میدان شوند و در راه رضای خدا گام بردارند.

بر اساس این گزارش این گرمخانه در شهر ملارد تا به امروز تواسته بخشی از مشکلات و معضلات اجتماعی افراد بی سرپناه را کاهش دهد اما به نظر می‌رسد همین یک مرکز دردی را دوا نمی‌کند. امیدواریم با توجه دولت بر این موضوع به زودی شاهد افزایش این مراکز در نقاط مختلف شهر و بالطبع در کشور باشیم.

انتهای پیام

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *